Pogoda na zimę. Amerykanie opracowali prognozę dla Europy. Wiemy, co czeka Polskę

Pogoda na zimę. Amerykanie opracowali prognozę dla Europy. Wiemy, co czeka Polskę18.10.2019 10:05
Pogoda na zimę. Amerykanie opracowali prognozę dla Europy. Wiemy, co czeka Polskę
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Amerykańscy meteorolodzy ze stowarzyszenia AccuWeather przygotowali prognozę pogody na zimę 2019/2020 dla naszego kontynentu. Wynika z niej, że Europa podzieli się na cztery różne strefy. Wiemy, w której będzie najzimniej i co czeka Polskę.

Na mapie przygotowanej przez amerykanów możemy zaobserwować cztery strefy, podzielone różnymi kolorami.

Pogoda. Obszar ciemnozielony - północ Europy

Jak wynika z prognozy, Wyspy Brytyjskie, Europa Północna i Skandynawia rozpoczną sezon zimowy sztormową pogodą. Już teraz nad Wyspami Brytyjskimi występują wichury, co jest efektem niedawnego przejścia nad Irlandią ex-huraganu Lorenzo. W pasie od Wysp Brytyjskich po Szwecję i Norwegię najwyższa aktywność groźnych niżów przewidywana jest w styczniu. Meteorolodzy uspokajają, że "seria nawałnic", niosących powodzie i wichury minie wraz z przełomem lutego i marca.

Pogoda. Obszar jasnozielony - południe Europy

Na południu kontynentu możemy spodziewać się licznych opadów deszczu i śniegu. Obszar ten nie będzie mokry przez całą zimę, ale przewidywane opady na początku sezonu zimowego pomogą złagodzić następstwa suszy i podnieść poziom rzek, który obecnie jest bardzo niski.

- Rzeka Ren po raz kolejny miała niski poziom wody przez drugą połowę lata i jak do tej pory, również jesienią. Miało to wpływ zarówno na handel, jak i podróżowanie. Po raz kolejny ustanowiono ostrzeżenia, które zmieniły zasady podróżowania po rzece - mówi Tyler Roys, meteorolog z AccuWeather.

W hiszpańskim zbiorniku retencyjnym Embalse de Valdecanas długotrwała susza spowodowała diametralne opuszczenie się stanu wody.

- Półwysep Iberyjski odpocznie od suszy. Opady deszczu przyczynią się do wzrostu roślin, ale należy pamiętać o tym, że gdy rośliny wyschną na wiosnę, to mogą "pomagać" rozprzestrzeniać się pożarom - tłumaczy starszy meteorolog AccuWeather Alan Reppert.

Największe opady śniegu przewidywane są w Alpach.

Pogoda. Obszar żółty - Bałkany

Na Bałkanach zima będzie łagodna i stabilna.

- Ten obszar może mieć długie, suche i ciepłe okresy. Po nich może następować tydzień pełen burz, a następnie kolejny, trwający od dwóch do trzech tygodni okres suszy - powiedział Roys.

Długie okresy bez opadów atmosferycznych mogą znacząco wpłynąć na brak śniegu w górach we Włoszech i w Górach Dynarskich.

Obszar niebieski - wschód Europy

Najchłodniejsza zima dotknie mieszkańców wschodniej Europy i wschodniej Skandynawii.

- Odczujemy trochę zastrzyków chłodu w grudniu, ale żaden jego poważniejszy przypływ nie pojawi się do końca sezonu - podsumował Roys.

Największy chłód przewiduje się na obszarze od Finlandii po Ukrainę po tym, jak napłynie tam chłodne powietrze z Syberii. Zimne powietrze stworzy także świetne warunki do opadów śniegu. Następnie może przenieść się na południe i zachód, napływając między innymi do Polski.

Zima w Polsce

Zima z opadami śniegu oraz mrozem przewidywana jest dla wschodniej części Polski. Należy się jej spodziewać w drugiej połowie sezonu zimowego, na przełomie stycznia i lutego. W zachodniej części naszego kraju możemy spodziewać się wilgotnej zimy z opadami deszczu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)