Pogoda na zimę. Amerykanie opracowali prognozę dla Europy. Wiemy, co czeka Polskę

Pogoda na zimę. Amerykanie opracowali prognozę dla Europy. Wiemy, co czeka Polskę

Pogoda na zimę. Amerykanie opracowali prognozę dla Europy. Wiemy, co czeka Polskę
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
18.10.2019 10:05, aktualizacja: 18.10.2019 11:14

Amerykańscy meteorolodzy ze stowarzyszenia AccuWeather przygotowali prognozę pogody na zimę 2019/2020 dla naszego kontynentu. Wynika z niej, że Europa podzieli się na cztery różne strefy. Wiemy, w której będzie najzimniej i co czeka Polskę.

Na mapie przygotowanej przez amerykanów możemy zaobserwować cztery strefy, podzielone różnymi kolorami.

Pogoda. Obszar ciemnozielony - północ Europy

Jak wynika z prognozy, Wyspy Brytyjskie, Europa Północna i Skandynawia rozpoczną sezon zimowy sztormową pogodą. Już teraz nad Wyspami Brytyjskimi występują wichury, co jest efektem niedawnego przejścia nad Irlandią ex-huraganu Lorenzo. W pasie od Wysp Brytyjskich po Szwecję i Norwegię najwyższa aktywność groźnych niżów przewidywana jest w styczniu. Meteorolodzy uspokajają, że "seria nawałnic", niosących powodzie i wichury minie wraz z przełomem lutego i marca.

Pogoda. Obszar jasnozielony - południe Europy

Na południu kontynentu możemy spodziewać się licznych opadów deszczu i śniegu. Obszar ten nie będzie mokry przez całą zimę, ale przewidywane opady na początku sezonu zimowego pomogą złagodzić następstwa suszy i podnieść poziom rzek, który obecnie jest bardzo niski.

- Rzeka Ren po raz kolejny miała niski poziom wody przez drugą połowę lata i jak do tej pory, również jesienią. Miało to wpływ zarówno na handel, jak i podróżowanie. Po raz kolejny ustanowiono ostrzeżenia, które zmieniły zasady podróżowania po rzece - mówi Tyler Roys, meteorolog z AccuWeather.

W hiszpańskim zbiorniku retencyjnym Embalse de Valdecanas długotrwała susza spowodowała diametralne opuszczenie się stanu wody.

- Półwysep Iberyjski odpocznie od suszy. Opady deszczu przyczynią się do wzrostu roślin, ale należy pamiętać o tym, że gdy rośliny wyschną na wiosnę, to mogą "pomagać" rozprzestrzeniać się pożarom - tłumaczy starszy meteorolog AccuWeather Alan Reppert.

Największe opady śniegu przewidywane są w Alpach.

Pogoda. Obszar żółty - Bałkany

Na Bałkanach zima będzie łagodna i stabilna.

- Ten obszar może mieć długie, suche i ciepłe okresy. Po nich może następować tydzień pełen burz, a następnie kolejny, trwający od dwóch do trzech tygodni okres suszy - powiedział Roys.

Długie okresy bez opadów atmosferycznych mogą znacząco wpłynąć na brak śniegu w górach we Włoszech i w Górach Dynarskich.

Obszar niebieski - wschód Europy

Najchłodniejsza zima dotknie mieszkańców wschodniej Europy i wschodniej Skandynawii.

- Odczujemy trochę zastrzyków chłodu w grudniu, ale żaden jego poważniejszy przypływ nie pojawi się do końca sezonu - podsumował Roys.

Największy chłód przewiduje się na obszarze od Finlandii po Ukrainę po tym, jak napłynie tam chłodne powietrze z Syberii. Zimne powietrze stworzy także świetne warunki do opadów śniegu. Następnie może przenieść się na południe i zachód, napływając między innymi do Polski.

Zima w Polsce

Zima z opadami śniegu oraz mrozem przewidywana jest dla wschodniej części Polski. Należy się jej spodziewać w drugiej połowie sezonu zimowego, na przełomie stycznia i lutego. W zachodniej części naszego kraju możemy spodziewać się wilgotnej zimy z opadami deszczu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)