Pogoda. Front burzowy idzie przez Polskę. Alerty IMGW dla 13 województw

Pogoda. Front burzowy idzie przez Polskę. Alerty IMGW dla 13 województw

Pogoda. Front burzowy idzie przez Polskę. Alerty IMGW dla 13 województw
Źródło zdjęć: © twitter.com/blitzortung.org/screen
Arkadiusz Jastrzębski
27.05.2019 21:13, aktualizacja: 25.03.2022 12:20

Na gwałtowne burze musimy być przygotowani wieczorem i w nocy niemal w całej Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia dla 13 województw. RCB ostrzega, że najgorzej będzie na wschodzie. Możliwe są przerwy w dostawach prądu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem w sumie dla 13 województw. W przypadku Podkarpacia, Lubelszczyzny, Mazowsza, Podlasia oraz Warmii i Mazur to alerty 2. stopnia. Oznacza to, że nawałnica może spowodować duże straty materialne oraz - podobnie jak w przypadku ostrzeżenia pierwszego stopnia - stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ostrzeżenia niższego stopnia - co nie oznacza, że lokalnie burze nie mogą tam być bardzo gwałtowne - obowiązują dla woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i świętokrzyskiego oraz północnych części woj. lubuskiego, wielkopolskiego. łódzkiego i małopolskiego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-y z ostrzeżeniami dla mieszkańców w 71 zagrożonych powiatach na terenie pięciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz, zostań w domu" - alarmuje RCB na Twitterze.

Sprawdź, gdzie teraz jest burza

Uwaga! Nie wyklucza się, że gwałtowne burze mogą nawet przyjmować charakter lokalnych, krótkotrwałych nawałnic, podczas których porywisty wiatr może przewracać wielkoformatowe reklamy, łamać drzewa oraz zrywać trakcję energetyczną i połacie dachów - alarmują w prognozie dla Wirtualnej Polski synoptycy biura Cumulus.

Porywy wiatru mogą sięgać nawet 80 km/h, a lokalnie może spaść do 40 litrów na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie teraz grzmi i błyska.

Nocne burze najdłużej utrzymają się na Mazowszu, Podlasiu i Lubelszczyźnie.

Burz nie muszą z kolei obawiać się do wtorku mieszkańcy woj. dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

Gdzie jest burza? We wtorek także na Dolnym Śląsku

We wtorek do południa pogodnie, dość słoneczne i bez opadów będzie tylko na zachodzie i południu kraju (od Zachodniopomorskiego przez Lubuskie po Dolny Śląsk oraz na Opolszczyźnie, Śląsku i zachodzie Małopolski). Jednak i tam po południu pojawią się wypiętrzone chmury kłębiaste, a wraz z nimi opady przelotne deszczu i burze.

Obraz
© Cumulus/WP

Najsilniejsze burze we wtorek synoptycy zapowiadają ponownie na północy i północnym wschodzie Polski.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)