Podziemny "Wielki Mur Chiński". 5000 kilometrów tuneli pełnych broni jądrowej

Podziemny "Wielki Mur Chiński". 5000 kilometrów tuneli pełnych broni jądrowej

Podziemny "Wielki Mur Chiński". 5000 kilometrów tuneli pełnych broni jądrowej
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando
28.01.2019 16:00, aktualizacja: 28.01.2019 17:54

W najnowszym raporcie wywiadu amerykańskiego opisano wszelkie działania militarne państwa środka. Informacje zdobyte przez agencję DIA są bardzo niepokojące. Eksperci chcą pokazać, że zagrożenia ze strony Chin nie można ignorować.

Niedawno świat opisywał raport China Military Power, a konkretnie fragment dotyczący bombowców typu "stealth". Maszyny strategiczne dalekiego zasięgu wydawały się niemożliwe do zbudowania przez chińczyków. Agencja DIA przyznaje, że Chiny doścignęły Stany Zjednoczone zarówno w tym rodzaju rozwiązań, jak i wielu innych.

W tym samym czasie Pentagon potwierdził istnienie chińskiego "podziemnego wielkiego muru". To sieć 5000 km tuneli, będących jednocześnie ogromnym magazynem broni jądrowej. Amerykanie sądzą, że tunele mogą pomieścić nawet 3000 pocisków balistycznych. Jednak według danych wskazywanych w raporcie DIA, Chiny maksymalnie posiadają 300 głowic jądrowych. Już dobre kilkanaście lat temu w chińskiej telewizji publicznej pokazywano nagrania z budowy tunelu, jednak nikt nie wierzył, że rzeczywiście go budują.

Obraz
© CCTV

Raport Defense Intelligence Agency znajdziecie pod tym adresem. Został udostępniony publicznie nie bez powodu. Chodzi o to, aby uświadamiać o możliwościach Chin nie tylko kongresmenów, ale cały świat.

Agentom wywiadu Stanów Zjednoczonych udało się także zlokalizować potencjalnie możliwe lokalizacja powiązane z produkcją broni jądrowej. Na mapce zaznaczono miejsca pozyskiwania plutonu (na niebiesko), wzbogacania uranu (na pomarańczowo), prowadzonych badań (na zielono) oraz poligon testowy broni jądrowej (na turkusowo).

Obraz
© DIA, D3 Design

W raporcie wywiadu wspomniano także, że większość fabryk i ośrodków badawczych Chin zlokalizowana jest pod powierzchnią ziemi. Tym samym znacznie zwiększa to możliwości ogromnych przeskoków technologicznych, o których nikt nie wie. Nawet przy użyciu zaawansowanych satelitów, Stany Zjednoczone nie są w stanie dowieść, nad czym pracują Chińczycy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)