Podszywał się pod znane firmy i nękał Polaków. Groźny cyberprzestępca schwytany

Podszywał się pod znane firmy i nękał Polaków. Groźny cyberprzestępca schwytany
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | domena publiczna
Adam Bednarek

16.03.2018 08:54, aktual.: 16.03.2018 09:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cyberprzestępca "Thomas" odpowiedzialny był za tysiące ataków, które infekowały komputery Polaków i wyłudzały dane. Polska policja schwytała groźnego przestępcę działającego w sieci od lat.

Kartoteka "Thomasa", a właściwie Tomasza T., jest pokaźna. "Miliony wysłanych e-maili, tysiące zainfekowanych komputerów, setki ofiar ransomware" - wylicza portal Zaufana Trzecia Strona, który poinformował o zatrzymaniu polskiego cyberprzestępcy.

"Thomas" swoją przestępczą karierę zaczął w 2011 roku, tworząc fałszywe sklepy z elektroniką. Niebezpiecznik przypomina, że w tamtym czasie na swoim koncie miał też podszywanie się pod Allegro - wysyłając fałszywe maile, infekował komputery użytkowników serwisu aukcyjnego.

Przestępca, występujący również pod takimi pseudonimami jak "Armaged0n", "the.xAx" czy "2Pac Team", znany jest głównie z podrabiania wiadomości od znanych firm. W ostatnim czasie na swoim koncie miał kampanie, w których udawał m.in. Pocztę Polską, Play, sklepy odzieżowe, serwisy płatnicze czy nawet GIODO. Maile były doskonale podrobione, więc ofiary chętnie klikały w zainfekowane załączniki czy też podawały swoje dane, doprowadzając do ich wyłudzenia. "Thomas" włamywał się też na strony internetowe czy atakował konta bankowe.

Pozostaje mieć nadzieję, że schwytanie tak groźnego i aktywnie działającego przestępcy będzie dla jego naśladowców dużym ostrzeżeniem - nikt, nawet ktoś aktywny od lat, nie jest bezkarny i anonimowy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)