Podłoga czysta jak łza. Zobacz, jakimi urządzeniami możesz wysprzątać każdy kąt

Podłoga czysta jak łza. Zobacz, jakimi urządzeniami możesz wysprzątać każdy kąt

Podłoga czysta jak łza. Zobacz, jakimi urządzeniami możesz wysprzątać każdy kąt
Źródło zdjęć: © iStock.com | Ivanko_Brnjakovic
Sylwia Ścibak
12.10.2018 14:02

Sprzątanie można sobie ułatwić dzięki nowoczesnym urządzeniom. Jakie wybrać, aby bez dużego wysiłku cieszyć się czystą podłogą?

Odkurzacz – tradycyjny, bezworkowy czy pionowy?

Bez odkurzaczy nie wyobrażamy sobie sprzątania wykładzin czy dywanów. Tradycyjny model z workiem to jednak nie jedyny wybór. Na rynku znajdziemy także odkurzacze bezworkowe, odkurzacze piorące, a także odkurzacze pionowe.

Odkurzacz bezworkowy, zwany także odkurzaczem cyklonowym, pozornie niczym nie różni się od tradycyjnego, workowego odkurzacza. Ma niewielki korpus na kółkach oraz długą rurę zakończoną podłużną końcówką do zbierania zanieczyszczeń. Sekret jego działania tkwi jednak w procesie separacji cyklonowej. Oznacza to, że zanieczyszczenia są oddzielane od powietrza za pomocą ruchu wirowego. Brud zostaje na dole pojemnika, natomiast czyste powietrze wylatuje na zewnątrz. W tradycyjnym odkurzaczu powietrze jest zasysane do środka wraz z kurzem i drobinkami, ale jest przepuszczane przez worek wykonany z odpowiedniego materiału.

Odkurzacze bezworkowe, w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli, nie wymagają wymiany worków co jakiś czas. Prócz tego ich siła ssania się nie zmienia w zależności od ilości brudu w pojemniku. Warto jednak wiedzieć, że opróżnianie zbiornika może być problematyczne, zwłaszcza dla alergików, gdyż kurz wzbija się w powietrze. W przypadku odkurzaczy tradycyjnych jest inaczej: napełniony worek wyrzuca się od razu do śmietnika w całości, a to ogranicza kontakt z zanieczyszczeniami.

Obraz
© Shutterstock.com

Jeśli jednak zależy nam na mobilności i nie chcemy wciąż składać i rozkładać rury, możemy zdecydować się na inny model, a mianowicie na odkurzacz pionowy.

Odkurzacz pionowy to wielofunkcyjne i wygodne w użytkowaniu urządzenie. Jego charakterystyczną cechą jest to, że wszystkie elementy są ze sobą zintegrowane. Większość odkurzaczy pionowych wymaga zasilania bezpośrednio z sieci, ale możemy również znaleźć egzemplarze, które można obsługiwać bezprzewodowo, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Niektóre modele przystosowane są również do sprzątania na mokro i mają dodatkowo odłączany odkurzacz ręczny, którym można wyczyścić np. tapicerkę w samochodzie.

To jednak nie wszystko. W sklepach znajdziemy również odkurzacze wodne oraz piorące. Czym się różnią od wyżej wymienionych modeli? Przede wszystkim tym, że do oddzielenia brudu od powietrza służy woda. Odkurzacze wodne mają tę zaletę, że mogą wciągnąć również mokre zanieczyszczenia, np. błoto. Odmianą odkurzaczy wodnych są modele piorące, które dodatkowo czyszczą powierzchnie za pomocą detergentów. Tego typu urządzenia są jednak droższe i cięższe od modeli tradycyjnych, jednak przydają się tam, gdzie mieszkają alergicy.

Robot odkurzający – posprząta za ciebie

Robot odkurzający to świetny wybór dla osób, które nie mają czasu na ciągłe sprzątanie. Jest to niewielkie, najczęściej okrągłe urządzenie, które zmiata drobinki i kurz do pojemnika umieszczonego wewnątrz korpusu. Robot odkurzający to niezwykle inteligentny sprzęt, który wciśnie się w niemalże każdy zakamarek. Dzięki czujnikom zbliżeniowym i czujnikom uskoku jest w stanie ominąć wszelkie przeszkody, np. meble czy schody. Niektóre urządzenia mają funkcję sterowania za pomocą aplikacji na smartfonie, zatem możemy je uruchomić lub ułożyć im harmonogram pracy nawet wtedy, kiedy będziemy poza domem.

Robot odkurzający to nie wszystko. Ci, którzy chcieliby wyczyścić również podłogi, mogą wypróbować robota mopującego. Roboty mopujące działają podobnie do odkurzaczy automatycznych: samodzielnie poruszają się po podłodze, czyszcząc powierzchnię na mokro lub na sucho.

Advertisement
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)