Komputer do gier i nie tylko. Stacjonarne i laptopy w atrakcyjnych cenach
Solidne podzespoły, duży komfort użytkowania i wytrzymałość, te trzy cechy powinien mieć dobry komputer. Zarówno wersja stacjonarna jak i laptop ma wiele do zaoferowania i pasuje do określonych grup osób. Dowiedz się, jaki sprzęt będzie odpowiedni dla ciebie.
13.09.2018 | aktual.: 25.09.2018 11:32
Dobry komputer nie kosztuje fortuny. Już laptop lub "blaszak" za 2500 zł sprosta wymaganiom graczy, choć jeśli jeśli zależy ci na najwyższej jakości rozrywki, warto zainwestować około 4000 zł.
Laptop dla mobilnych i domatorów
Wybór: komputer stacjonarny czy laptop zależy przede wszystkim od stylu życia. Osoby, które dużo podróżują, preferują poręczne i wytrzymałe laptopy, który umożliwią im pracę w każdym miejscu. W autobusie, pociągu, na dworcu czy w kawiarni, wystarczy jedynie szybki internet mobilny i można pracować bez przeszkód. W takiej sytuacji szczególnie dobrze sprawdzi się laptop 2w1 z dotykowym ekranem i możliwością odpięcia klawiatury. Gdy jesteś w podróży o wiele łatwiej obsługiwać komputer palcem niż myszką.
Z podobnych względów laptopy wybierają również studenci, którzy wolą nosić w plecaku niewielki komputer przenośny niż dziesiątki zeszytów i książek. To samo tyczy się pracowników dużych firm, teraz zamiast zabierać ze sobą pliki dokumentów, znacznie łatwiej i wygodniej zainwestować w laptopy, na których wszystkie dane będą należycie uporządkowane.
Duża mobilność przyda się również w warunkach domowych. Jeśli chcesz korzystać z komputera zarówno przy biurku, jak i na łóżku, w fotelu czy nawet wannie, lepiej zainwestować w coś lekkiego i przenośnego. Laptop nie musi być przy tym równie wytrzymały co ten, który zabierzesz ze sobą w podróż. Warto zwrócić uwagę na jakość matrycy, w jaką wyposażono sprzęt. Wysoka rozdzielczość ekranu i dobry kontrast to podstawa dla osób, które grają w wymagające gry i chcą oglądać filmy w najlepszej jakości.
Gry i inne zastosowania
Ponadto podzespoły dostępne w laptopach to gwarancja optymalnego dopasowania wszystkich komponentów sprzętu. Nie musisz znać się na parametrach technicznych, by móc kupić sprzęt, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Wydajny układ: karta graficzna-RAM-procesor, dobre chłodzenie i ekran o odpowiednim nasyceniu koloru to elementy, które liczą się przede wszystkim dla zapalonych graczy. W dodatku dzięki wydajnym podzespołom nowej generacji laptopy są w stanie pracować na baterii nawet 14 godzin.
Kupując laptopa musisz jednak liczyć się z tym, że wielu elementów po prostu nie da się wymienić samodzielnie. O ile rozbudowa RAM-u czy dysku nie powinna stanowić problemu, to już wstawienie nowej karty graficznej czy matrycy to spory kłopot dla laika. Należy się również zastanowić nad tym, czy wymiana poszczególnych części w ogóle się opłaca. Warto przejrzeć ceny poszczególnych elementów i zobaczyć, czy bardziej opłacalna jest wymiana części, czy może sprzedaż obecnego laptopa i zakup nowego.
Komputer stacjonarny do gier i nie tylko
Pod względem możliwości modernizacji sprzętu komputer stacjonarny jest zupełnym przeciwieństwem laptopa. Pod obudową kryje się płyta główna, która jest tak skonstruowana, że bez problemów uzyskasz dostęp do większości podzespołów, co pozwoli ci je niemal dowolnie modernizować. Jeśli więc choć trochę znasz się na składaniu i konfigurowaniu sprzętu, warto wybrać komputer stacjonarny. W dodatku nie musisz co kilka lat inwestować kilku tysięcy w nową jednostkę, wystarczy regularna wymiana części komponentów.
Jeśli mowa o wymianie, to za zakupem komputera stacjonarnego przemawia również cena poszczególnych podzespołów. Modernizacja nie jest droga, a stare komponenty można sprzedać. Ponadto mając do dyspozycji wydajny zasilacz i mocny system chłodzący nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco podkręcić procesor, wyciągając z niego maksimum. Potraktuj więc komputer jako długofalową inwestycję, która pozwoli ci być na bieżąco z najnowszymi grami przez długi czas.
W związku z tym może się okazać, że komputer stacjonarny będzie miał lepsze parametry niż laptop w takiej samej cenie. Nic więc dziwnego, że sprzęt ten chętnie wybierany jest przez profesjonalistów: architektów, programistów czy osób zajmujących się grafiką. Komputer stacjonarny to rozwiązanie dla osób, które potrzebują sprzętu o dużej mocy.