Początkujący gracze doświadczają syndromu Lady Makbet

Początkujący gracze doświadczają syndromu Lady Makbet
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

16.07.2012 11:46, aktual.: 16.07.2012 14:02

Początkujący gracze w agresywne gry komputerowe doświadczają syndromu Lady Makbet, czyli silnej potrzeby oczyszczenia się w wyniku wyrządzania wirtualnej przemocy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Luksemburgu przeprowadzili prosty eksperyment. Prosili 7. ochotników, żeby po zakończeniu 15-minutowej rozgrywki w pełną przemocy grę komputerową, wybrali sobie drobny upominek z przygotowanego wcześniej zestawu.

Początkujący gracze częściej wybierali produkty przeznaczone do higieny osobistej, takie jak żel pod prysznic, pastę do zębów czy dezodorant. Ponadto, wykazywali większy poziom niepokoju spowodowany grą.

W "Makbecie" Szekspira po dokonanej zbrodni Lady Makbeth nie może pozbyć się złudzenia, że z jej dłoni nie da się zmyć krwi.

Jak wyjaśnia dr Andre Melzer, na łamach serwisu "AlphaGalileo", syndrom Makbeta lub Lady Makbet, to przymus obmycia się, aby pozostać moralnie czystym. Wywołany jest niepokojącymi emocjami.

Naukowcy zaobserwowali, że ten efekt pojawia się szczególnie, kiedy gry komputerowe wiążą się z agresją przeciwko ludziom.

Pełne wyniki badań zostaną ogłoszone w piśmie "Journal of Experimental Social Psychology".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)