PMA: lustrzanka cyfrowa SD15 Sigmy i obiektywy z lekkiego szkła

Następczyni lustrzanki SD14 rejestruje obraz za pomocą matrycy Foveon X3 i tak jak wcześniej zapisuje po 4,6 megapiksela w każdej z trzech warstw barw. Do przetwarzania obrazu służy procesor True-II, stosowany także w aparatach bez lustra. Ekran LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości pół-VGA (460 tysięcy subpikseli) sprawia wrażenie większego i bardziej ostrego. Również menu jest wygodniejsze w obsłudze. Poza tym SD15 zewnętrznie prawie niczym się nie różni od sprzedawanego obecnie SD14. Nowy aparat może współpracować z kartami SD i obsługuje wartości ISO od 100 do 1600. Model SD15 został zaprezentowany po raz pierwszy na targach Photokina 2008 (!), ale cena i termin rynkowego debiutu wciąż nie są znane.

PMA: lustrzanka cyfrowa SD15 Sigmy i obiektywy z lekkiego szkła
Źródło zdjęć: © Sigma

Sigma pokazała także obiektywy z nowego typu szkła FLD. Ten materiał jest bardziej miękki i dzięki swojej niewielkiej grubości lżejszy niż typowe szkła optyczne. Pomimo tego jest on w stanie osiągać właściwości optyczne szkła Fluorit, zwłaszcza pod względem tak samo ograniczonej dyspersji (FLD to skrót od "F" Low Dispersion), i niski wskaźnik załamania. Według Sigmy taka optyczna charakterystyka pozwala na lepsze właściwości korekcji i wykonywanie szczegółowych zdjęć z dużym kontrastem.

Obraz
© Sigma SD1. (fot. Sigma)

[

]( http://tanio.pl/Koszulka-Baby-Love--1-3522-11862153.html )

Oprócz tego producent przedstawił dwa obiektywy ze szkłem FLD: 17-50mm EX DC OS HSM to szybki obiektyw powiększający ze stabilizatorem obrazu dla matryc APS-C. Kąt pola widzenia jest w tym modelu nieco większy niż u poprzednika; do tego należy jeszcze doliczyć autofokus, który jest kompatybilny ze złączami Canona, Nikona, Pentaksa i Sony. Drugą nowością jest APO 70-200mm F2.8 EX DG OS HSM, teleobiektyw dysponujący również funkcją stabilizacji obrazu z wyjątkowo szybkim i prawie całkowicie bezgłośnym autofokusem. Sigma chce produkować ten obiektyw także ze złączami dla Canona, Nikona, Pentaksa i Sony. Jak twierdzi Sigma, stabilizator obrazu OS może być stosowany także wtedy, gdy aparat jest wyposażony w tę funkcję (należy ją wówczas wyłączyć), ponieważ wpływa on na obraz z celownika, a tym samym ułatwia jego kompozycję i ogniskowanie. Tym niemniej dany model aparatu musi obsługiwać zarówno OS, jak i silnik ustawiania ostrości HSM.

Obraz
© Superszerokokątny zoom 16mm F4,5-5,6 DC HSM (fot. Sigma)

Do dalszych nowości z dziedziny obiektywów należy superszerokokątny obiektyw 8-16mm F4,5-5,6 DC HSM z przeliczaną na mały obrazek początkową długością ogniskowania rzędu około 12 mm (obiektywy DC są przeznaczone jedynie do aparatów z matrycami APS-C-/DX), stabilizujący obraz 50-500mm F4,5-6,3 APO DG OS HS i światłoczuły obiektyw o stałej długości ogniskowania 85 mm F1,4 EX DG HSM. Także w przypadku obiektywów Sigma nie chce podawać cen.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)