Piraci wolą Windows XP od Visty

Piraci wolą Windows XP od Visty

Piraci wolą Windows XP od Visty
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
21.10.2008 17:30, aktualizacja: 22.10.2008 13:43

Windows XP nadal jest najpopularniejszym systemem operacyjnym Microsoftu, chociaż od premiery Visty wkrótce upłyną dwa lata, a producent wydaje setki milionów dolarów na jej promocję. Być może za sukces XP to w pewnym stopniu zasługa piratów - firma z Redmond informuje, że wydany w 2002 r. system to wciąż najpowszechniej nielegalnie kopiowany OS w ofercie.

Jak informuje koncern, pirackie preferencje wynikają z faktu, iż w Viście zastosowane są nowocześniejsze mechanizmy uniemożliwiające tworzenie nieautoryzowanych kopii oprogramowania. Podobnie rzecz wygląda w wypadku pakietów biurowych Office - wersja 2003 jest częściej spotykana w nielegalnym obiegu niż jej następczyni, 2007.

Dane te Microsoft ujawnił przy okazji firmowego Światowego Dnia Antypirackiego, który przypadł w tym roku na 21 października. W ramach tej inicjatywy firma z Redmond chce zwrócić uwagę społeczeństwa na kwestie związane z komputerowym piractwem. Spółka zamierza też informować o podjętych w 49 krajach świata działaniach, jakie zmierzają do ograniczenia procederu piractwa.

Microsoft spodziewa się, że zorganizowane grupy przestępcze trudniące się piractwem oprogramowania zechcą wypełnić lukę po XP. Dlatego też na początku 2009 r. będziemy świadkami kolejnej odsłony antypirackiego planu giganta. Zadaniem tej inicjatywy będzie uświadamianie użytkownikom, iż zbliża się nieuchronny koniec sprzedaży Windows XP. Obecnie OS dostępny jest w wersji OEM lub na komputerach złożonych przez firmy mające status System Builder. 31 stycznia przyszłego roku obie te opcje jednak wygasną (od tego dnia XP dostępny będzie tylko na komputerach o niskiej wydajności (netbookach, UMPC - co najmniej do czerwca 2010 r.).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)