Pierzesz w ten sposób? Najbardziej szkodzisz środowisku - pokazują badania

Pierzesz w ten sposób? Najbardziej szkodzisz środowisku - pokazują badania
Źródło zdjęć: © 123RF

05.11.2019 14:11, aktual.: 05.11.2019 17:07

Brytyjscy badacze sprawdzili, który tryb w pralce wyrządza najwięcej szkód środowisku. Choć opcji można uniknąć, to wydaje się, że problemem powinni zająć się producenci, a nie konsumenci.

Przeprowadzone na brytyjskim Uniwersytecie Newcastle badanie wykazało, że najgorsze dla środowiska jest pranie w trybie "delikatnym". O wynikach poinformował serwis Nauka w Polsce.

W tym trybie pralka pobiera najwięcej wody. Co za tym idzie, odrywa się najwięcej włókien. Według testów Brytyjczyków, ich liczba wyniosła aż 1,4 mln. Dla porównania, standardowy program do bawełny usuwa 800 tys. włókien. Też dużo, ale jednak nie aż tak.

Włókna przedostają się do wody, a następnie trafiają do organizmów wielu zwierząt. Zresztą nie tylko. Niedawne badania wykazały, że mikroplastik znajduje się nawet w organizmach niemieckich dzieci.

Ten wykryto również w krakowskim powietrzu. "Źródłem" zanieczyszczenia mogą być m.in. tkaniny, opakowania czy jednorazowe torby.

Badacze radzą unikać prania w trybie "delikatnym" i pamiętać o tym, by starać się maksymalnie wykorzystywać pojemność pralki. Dodają jednak, że mają nadzieję, iż wyniki badań wpłyną na producentów pralek, by tryby skoncentrowane na delikatnych tkaninach nie zużywały aż tak dużo wody. Doprowadzając przy tym do

Oczywiście małe gesty mogą mieć znaczenie, ale moim zdaniem odpowiedzialność powinna spoczywać się właśnie na twórcach pralek. Jeśli nie ich dobra wola, to być może przepisy uchroniłyby przed szkodliwym działaniem trybów.

Zrzucanie odpowiedzialności na zwykłych ludzi to nie jest dobra droga.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)