Pierwszy taki robot na świecie. SoFi pomoże uratować rafy koralowe

Pierwszy taki robot na świecie. SoFi pomoże uratować rafy koralowe

Pierwszy taki robot na świecie. SoFi pomoże uratować rafy koralowe
Źródło zdjęć: © YouTube
Arkadiusz Stando
22.03.2018 13:42

Oto SoFi. Lub Sophie. Pełna nazwa brzmi "Soft Robotics Fish". Pływający robot przypominający rybę to dzieło inżynierów MIT. Wygląda i porusza się zadziwiająco podobnie do prawdziwych ryb. Zobaczcie sami na nagraniu poniżej.

Robot skonstruowany przez MIT jest pływającą robo-rybą. Został zaprojektowany do badania rafy koralowej takiej jak w okolicach Fidżi. Dzięki pracy SoFi, może udać się zebrać dane niezbędne do zrozumienia i ochrony życia morskiego. Szczególnie w tak zagrożonych wyginięciem rejonach, jakimi są rafy koralowe.

Sofi może poruszać się na głębokości do około 18 metrów. Robot jest wyposażony w baterię wystarczającą na 45 minut pływania.

Takie zdalnie sterowane roboty podwodne mogą być drogie w budowie i trudne w obsłudze. Mogą też przerażać morskie stworzenia, które mają przecież badać. Ale SoFi ma też wielki plus - nie ma długiego ciągnącego się za nią kabla łączącego ją z wodą. Nie ma też hałaśliwego śmigła napędzającego podwodne roboty. Porusza się wykonując ruchy podobne do ryb. Wszystko dzięki silikonowemu ogonowi, napędzanemu za pomocą pompy hydraulicznej. To sprawa też, że SoFi jest bardzo ekologiczna.

Dla grupy inżynierów z MIT konstruujących roboty, stworzenie SoFi było wręcz marzeniem, łącząc zamiłowanie do nurkowania z pracą nad eko-robotami. Będą trwać dalsze prace nad udoskonalaniem robota, w przyszłości naukowcy chcą, aby SoFi pływała na większych głębokościach w oceanie.

SoFi wyposażono w kamerę, dwukierunkowy hydrofon, baterię, czujniki środowiskowe, system operacyjny i system komunikacji. Co ciekawe, urządzenie sterujące zmontowano korzystając z pada do konsoli Super Nintendo. Jego budowa stanowiła największe wyzwanie, zazwyczaj korzysta się z połączenia kablowego, natomiast tym razem robot steruje się bezprzewodowo.

A co by było, gdyby prawdziwa ryba, np. rekin zaatakował SoFi? Jeden z twórców żartobliwie wypowiedział się na ten temat. "Gdyby rekin napotkał i zjadł naszą rybę, to byłby najbardziej niesamowity materiał filmowy" - mówi Katzschmann.

Źródło: MIT / New York Times / Sciencemag / Youtube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)