Pierwszy komputer Apple'a trafił na aukcję. Działa i wygląda doskonale

Pierwszy komputer Apple'a trafił na aukcję. Działa i wygląda doskonale

Pierwszy komputer Apple'a trafił na aukcję. Działa i wygląda doskonale
Źródło zdjęć: © CharityBuzz
Arkadiusz Stando
08.06.2018 11:59

Na stronie z aukcjami charytatywnymi CharityBuzz pojawiła się niesamowita oferta. Oto model pierwszego komputera osobistego Jobsa i Woźniaka "Apple I". Jego wartość wyceniono na 600 tysięcy dolarów.

Aukcja, która pojawiła się na serwisie ChrityBuzz, może dać niezły zastrzyk gotówki fundacji FAIRS. Komputer osobisty nazwie "Douston 2" należy do rodziny dwustu urządzeń Apple I, stworzonych przez Steve'a Jobsa oraz Steve'a Woźniaka. Szacuje się, że do dzisiaj przetrwało ich około 60. W dodatku, ten egzemplarz jest stuprocentowo sprawny, co za znalezisko!

Więcej zdjęć zobaczycie na stronie aukcji, pod tym adresem.

"Douston 2" z numerem seryjnym 01-0060 pochodzi z 1976 roku. Ta 42-letnia maszyna będzie dostępna na aukcji jeszcze przez 13 dni. Koniec licytacji nastąpi 21 czerwca o 21:25 polskiego czasu. Aktualna cena to 90 tysięcy dolarów, przy czym specjaliści wycenili jego wartość na 600 tysięcy dolarów.

Ten zestaw Apple I zawiera w większości oryginalne komponenty komputera. Zmodyfikowana natomiast została klawiatura, pochodząca od Apple II. Zestaw zawiera również zasilacz Stancor, zamontowany na drewnianej desce rozdzielczej. W zestawie mieści się również replika Apple Cassette Adapter.

Jeśli zastanawiacie się, czy ten sprzęt może faktycznie zostać sprzedany za tak niewyobrażalną kwotę, to przybliżymy wam kilka przykładów. W 2013 roku model Apple I został sprzedany za 387750 dolarów, była to standardowa edycja z mniejszą liczbą dodatków od "Doustona 2". Natomiast w 2016 roku rzadki prototyp tego komputera został sprzedany za 815 tysięcy dolarów. Co prawda przewidywano, że osiągnie cenę miliona dolarów. Także cena wydaje się nie być wygórowana.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)