Pierwsze w historii nagranie z Marsa. Posłuchaj dźwięków Czerwonej Planety

Pierwsze w historii nagranie z Marsa. Posłuchaj dźwięków Czerwonej Planety

Pierwsze w historii nagranie z Marsa. Posłuchaj dźwięków Czerwonej Planety
Źródło zdjęć: © NASA/JPL
Arkadiusz Stando
10.12.2018 10:35, aktualizacja: 10.12.2018 13:22

NASA przedstawia pierwsze nagranie dźwięków z Marsa. Przez chwilę można się poczuć, jak byśmy naprawdę byli na powierzchni Czerwonej Planety. Te kilka dźwięków robi solidne wrażenie.

Zastanawialiście się kiedykolwiek, jak to jest na powierzchni innej planety? Nasze wyobrażenia biorą się głównie z tego, co przedstawiają filmy sci-fi czy zdjęcia pokazywane przez agencje kosmiczne. I jak się okazuje - nie odbiegają za bardzo od rzeczywistości. Posłuchajcie sami, jak wieje marsjański wiatr. Polecam użyć słuchawek, najciekawsze dźwięki zaczynają się około 60 sekundy.

Surowy, ponury, pusty i bezbarwny. Tak można opisać dźwięki z powierzchni Marsa, nagrane przez sondę InSight. W tę misję spory wkład miała w której polska firma Astronika. O wyprodukowanym przez Polaków sprzęcie, który aktualnie bada Marsa, więcej przeczytacie tutaj.

Film pokazany przez NASA przedstawia dźwięk marsjańskiego wiatru, wiejącego z północnego zachodu o prędkości od 15 do 25 km/h. Co ciekawe, amerykańska agencja kosmiczna uchwyciła to nagranie przypadkiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (122)