Pierwsze takie urządzenie na świecie. Powstało w Bielsku-Białej

Pierwsze takie urządzenie na świecie. Powstało w Bielsku-Białej
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Grzegorz Burtan

11.01.2018 11:24, aktual.: 12.01.2018 16:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy osoba niewidoma może robić zdjęcia? W dzisiejszym świecie nic nie jest niemożliwe. To chce udowodnić start-up z Bielska-Białej.

Robot Manufacture, bo tak nazywa się ten młody projekt, specjalizuje się tworzeniu rozwiązań dla osób z niepełnosprawnością. Ich pierwszy projekt, Blindtuch, jest wyjątkowo ambitny – dość powiedzieć, że jako pierwsi na świecie podjęli się stworzenia aparatu fotograficznego dla osób niewidomych.

Działanie urządzenia będzie opierać na zasadach podobnych do standardowego aparatu. Będzie ono składać się z dwóch mobilnych elementów, czyli aparatu fotograficznego oraz stacji bazowej. Zrobione zdjęcia będą przedstawiane na niej przy pomocy trójwymiarowej matrycy wysuwanych pinów. Blindotuch pozwoli również na wyświetlanie tekstu zapisanego alfabetem Braille’a.

- Uważam, że w dobie tak dynamicznie rozwijającej się technologii powinniśmy częściej projektować urządzenia mobilne dla osób z niepełnosprawnościami. Chcę, aby rozwój techniki służył tym, którzy tego bardzo potrzebują – mówi pomysłodawca projektu, Piotr Cybulski.
Urządzenie umożliwi osobom niewidowym na obcowanie z architekturą oraz sztuką, uważa Cybulski. - Chcemy, aby niewidomi doświadczali piękna tu i teraz – podkreślił.

Obecnie Blindtouch znajduje się w fazie prototypowej. Start-up planuje założenie zbiórki crowdfundingowej, dzięki której sfinansuje produkcję urządzenia w wersji produkcyjnej.

Komentarze (25)