Trwa ładowanie...

Pierwsza na świecie modyfikowana genetycznie jaszczurka. Szykuje się przełom w medycynie

Naukowcy stworzyli pierwsze na świecie modyfikowane genetycznie jaszczurki albinosy. Jest to przełom, który pozwoli w walce z genetycznymi chorobami oczu u ludzi. Wszystko dzięki metodzie CRISPR/Cas.

Share
Pierwsza na świecie modyfikowana genetycznie jaszczurka. Szykuje się przełom w medycynie
Źródło: AFP Photo, fot: UNIVERSITY OF GEORGIA/DOUG MENKE/HANDOUT
d4f91dg

Do tej pory system edycji genów CRISPR był z powodzeniem stosowany u bakterii, roślin, myszy, świn, małp, a nawet ludzi. Nigdy wcześniej nie wykorzystano go w przypadku gadów, ze względu na ich skomplikowane metody rozmnażania.

Jaszczurki albinosy

Przełomu dokonali naukowcy z University of Georgia. Wykorzystali CRISPR do edycji genów jaszczurek. Działania pozwoliły na stworzenie zwierząt albinosów, które są zdolne do przekazywania zmienionych genów swojemu potomstwu.

Rozmnażanie gadów jest trudne, ponieważ wymaga wstrzykiwania substancji bezpośrednio do świeżo zapłodnionych jaj lub jednokomórkowych zygot.

d4f91dg

Naukowcy zauważyli, że błona nad jajnikami samic jaszczurek jest przezroczysta, dzięki czemu można zobaczyć wszystkie rozwijające się jaja, w tym te, w których dojdzie do owulacji, a następnie zapłodnienia.

Tyrozynaza

Modyfikacji poddano gen tyrozynazy. Brak jego aktywności sprawia, że pojawia się albinizm. Eksperyment powiódł się w czterech przypadkach, a efektem były bladoróżowe jaszczurki.

Wyniki badań mogą mieć istotne znaczenie dla medycyny, a szczególnie genetyki. Gen tyrozynazy odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju oka człowieka i jaszczurki. Nie posiadają go natomiast myszy i inne zwierzęta wykorzystywane do badań genetycznych. Dlatego jaszczurki albinosy mogą stać się zwierzęcym modelem, wykorzystywanym do badania genetycznych chorób oczu.

Źródło: The Telegraph

d4f91dg

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f91dg
d4f91dg
Więcej tematów