CRISPR. Przełom w edytowaniu genomu. Nowa metoda jest wielokrotnie szybsza
CRISPR/Cas to metoda pozwalająca na modyfikację genomu. Naukowcy potrafili do tej pory edytować pojedyncze geny. Dzięki nowej metodzie teraz mogą jednocześnie zmienić ich aż 25. Może to oznaczać ogromne przyśpieszenie badań nad leczeniem opartym o modyfikację genomu.
25.08.2019 10:16
Nową, szybszą metodę opracowali naukowcy z Uniwersytetu ETH w Zurychu. W publikacji na Nature Methods przekonują, że możliwość modyfikacji wielu genetycznych elementów jednocześnie pozwoli wyjaśnić i kontrolować interakcję genów będące podstawą funkcji komórki. Metoda opracowania przez Szwajcarów pozwala jednocześnie dostarczyć 25 zmodyfikowanych nici RNA. Do tej pory było to robione pojedynczo.
Modyfikacja genomu, to jeden z najważniejszych i "najgorętszych" trendów w bioinżynierii. Terapia wykorzystująca modyfikację CRISPR może w przyszłości skutecznie leczyć choroby genetyczne u ludzi, na które nie ma leków. Eksperci oceniają, że w przyszłości modyfikacja ludzkiego genomu może być odpowiedzią na coraz groźniejsze choroby, które uodporniają się na antybiotyki. Przez zbyt chętne przepisywanie tych leków i chętne przyjmowanie ich przez ludzi bakterie wywołujące choroby uodporniają się na nie.
Metoda modyfikacji genomu CRISPR cały czas jest w fazie badań, jednak już teraz można kupić sobie "zestaw do edycji genów w domu. Kosztuje to jedyne 159 dolarów.