Trwa ładowanie...
d5cov0s

CRISPR. Przełom w edytowaniu genomu. Nowa metoda jest wielokrotnie szybsza

CRISPR/Cas to metoda pozwalająca na modyfikację genomu. Naukowcy potrafili do tej pory edytować pojedyncze geny. Dzięki nowej metodzie teraz mogą jednocześnie zmienić ich aż 25. Może to oznaczać ogromne przyśpieszenie badań nad leczeniem opartym o modyfikację genomu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Edycja genów jest przyszłością walki z chorobami
Edycja genów jest przyszłością walki z chorobami (Wikimedia Commons CC BY-SA, Fot: Christoph Bock)
d5cov0s

Nową, szybszą metodę opracowali naukowcy z Uniwersytetu ETH w Zurychu. W publikacji na Nature Methods przekonują, że możliwość modyfikacji wielu genetycznych elementów jednocześnie pozwoli wyjaśnić i kontrolować interakcję genów będące podstawą funkcji komórki. Metoda opracowania przez Szwajcarów pozwala jednocześnie dostarczyć 25 zmodyfikowanych nici RNA. Do tej pory było to robione pojedynczo.

Czytaj więcej: CRISPR - metoda edycji genów nie taka doskonała. "Zabawa w Boga" obarczona ryzykiem

Modyfikacja genomu, to jeden z najważniejszych i "najgorętszych" trendów w bioinżynierii. Terapia wykorzystująca modyfikację CRISPR może w przyszłości skutecznie leczyć choroby genetyczne u ludzi, na które nie ma leków. Eksperci oceniają, że w przyszłości modyfikacja ludzkiego genomu może być odpowiedzią na coraz groźniejsze choroby, które uodporniają się na antybiotyki. Przez zbyt chętne przepisywanie tych leków i chętne przyjmowanie ich przez ludzi bakterie wywołujące choroby uodporniają się na nie.

d5cov0s

Metoda modyfikacji genomu CRISPR cały czas jest w fazie badań, jednak już teraz można kupić sobie "zestaw do edycji genów w domu. Kosztuje to jedyne 159 dolarów.

d5cov0s

Podziel się opinią

Share

d5cov0s

d5cov0s
Więcej tematów