Pierwsza na świecie modyfikowana genetycznie jaszczurka. Szykuje się przełom w medycynie
Naukowcy stworzyli pierwsze na świecie modyfikowane genetycznie jaszczurki albinosy. Jest to przełom, który pozwoli w walce z genetycznymi chorobami oczu u ludzi. Wszystko dzięki metodzie CRISPR/Cas.
28.08.2019 | aktual.: 28.08.2019 10:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do tej pory system edycji genów CRISPR był z powodzeniem stosowany u bakterii, roślin, myszy, świn, małp, a nawet ludzi. Nigdy wcześniej nie wykorzystano go w przypadku gadów, ze względu na ich skomplikowane metody rozmnażania.
Jaszczurki albinosy
Przełomu dokonali naukowcy z University of Georgia. Wykorzystali CRISPR do edycji genów jaszczurek. Działania pozwoliły na stworzenie zwierząt albinosów, które są zdolne do przekazywania zmienionych genów swojemu potomstwu.
Rozmnażanie gadów jest trudne, ponieważ wymaga wstrzykiwania substancji bezpośrednio do świeżo zapłodnionych jaj lub jednokomórkowych zygot.
Naukowcy zauważyli, że błona nad jajnikami samic jaszczurek jest przezroczysta, dzięki czemu można zobaczyć wszystkie rozwijające się jaja, w tym te, w których dojdzie do owulacji, a następnie zapłodnienia.
Tyrozynaza
Modyfikacji poddano gen tyrozynazy. Brak jego aktywności sprawia, że pojawia się albinizm. Eksperyment powiódł się w czterech przypadkach, a efektem były bladoróżowe jaszczurki.
Wyniki badań mogą mieć istotne znaczenie dla medycyny, a szczególnie genetyki. Gen tyrozynazy odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju oka człowieka i jaszczurki. Nie posiadają go natomiast myszy i inne zwierzęta wykorzystywane do badań genetycznych. Dlatego jaszczurki albinosy mogą stać się zwierzęcym modelem, wykorzystywanym do badania genetycznych chorób oczu.
Źródło: The Telegraph