Pierwsza beta KDE 4.3
Wszyscy chętni mogą się już zapoznać z pierwszą wersją beta wydania 4.3 środowiska desktopowego KDE. Obok integracji nowych mechanizmów, takich jak Policy Kit, a także dodatkowych animacji okienkowych, obejmuje ona wiele nowych programów i funkcji.
Przygotowano siedem dodatkowych plazmoidów, wśród których znajdują się m.in. kalkulator jednostek, narzędzie do monitorowania systemu Bubble Monitor, moduł zarządzania czasem oraz nakładka openDesktop będąca pierwszym krokiem w kierunku pulpitu społecznościowego. Ten ostatni komponent prezentuje za pośrednictwem zintegrowanych w KDE 4.3 funkcji geolokacyjnych przyjaciół i użytkowników Linuksa znajdujących się w najbliższej okolicy.
Dokonano również zmian w plazmoidach obecnych w KDE już od dłuższego czasu. Przykładowo, plazmoid do mikroblogowania obsługuje teraz obok Twittera także identi.ca, a pogrupowane okna w pasku KDE zostały wyposażone w opcję podglądu. Pojawiły się też nowe tła pulpitu: w KDE 4.3 można wybrać Virus Wallpaper, prezentujący efekt powolnego "pożerania" ekranu, a także wzbogacić swój pulpit we fraktale Mandelbrota lub interaktywną trójwymiarową mapę globu –. Marble.
Widok katalogu na pulpicie przechodzi automatycznie do folderu, jeśli nad jego symbolem przez dłuższy czas będzie znajdował się wskaźnik myszy, natomiast panel kontrolny System settings oferuje teraz nowy opcjonalny widok drzewa. Kmail obsługuje prezentację zagnieżdżonych obrazków w treści e-maila, a framework Akonadi został rozszerzony o możliwość synchronizacji z usługą Google Calendar. Fani gier z pewnością ucieszą się z nowego programu Ktron, ulepszeń w Bovo oraz 4. nowych poziomów w grze Kmahjongg.
Programiści mają nadzieję, że wielu użytkowników wypróbuje wersję beta i zgłosi zauważone błędy, dzięki czemu planowana na koniec lipca finalna wersja będzie już pozbawiona usterek. Środowisko KDE 4.3 beta znajdziemy na stronie projektu w formie kodu źródłowego. Skompilowane pakiety dla openSUSE 10.3, 11.0 i 11.0 można także już pobrać w formie paczek (tzw. one click install). Odnośniki do plików .ymp znajdują się również na stronie pobrań KDE. Jeśli ktoś chciałby wypróbować betawersję bez jej instalowania, na stronie openSUSE znajdzie obraz LiveCD z najnowszym testowym KDE 4.3.
wydanie internetowe www.heise-online.pl