Perseidy w 2018 roku. Jak, gdzie i kiedy oglądać? Transmisja na żywo
Perseidy w 2018 roku dzięki bezksiężycowej nocy będą wyjątkowo dobrze widoczne. Deszcz meteorów najlepiej obserwować w niedzielę 12 sierpnia. Ale jest też inna alternatywa - transmisja na żywo.
12.08.2018 | aktual.: 12.08.2018 22:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Coroczny spektakl perseid w tym roku będzie wyjątkowy. To najciekawszy weekend dla obserwatorów nieba. Możemy liczyć na wielkie show. A jeśli nie zadowolą was perseidy, kilka dni później - 15 i 16 sierpnia 2018 r. kolejne niezwykłe wydarzenie na niebie. Zielona kometa "Hulk" będzie wówczas wyjątkowo dobrze widoczna".
Kiedy oglądać Perseidy?
Perseidy możecie oglądać już teraz. Jednak w nocy z 12 na 13 sierpnia mamy maksimum roju. To oznacza, że możemy oczekiwać największej ilości zdarzeń w ciągu godziny. Eksperci twierdzą, że będzie ich nawet 110 w ciągu godziny. To prawie dwie spadające gwiazdy na minutę.
Pogoda może nie dopisać, różnie bywa. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji (oby nie), perseidy w 2018 roku możemy obejrzeć także poprzez transmisję na żywo. Na serwisie YouTube, Virtual Telescope Project rozpocznie obserwację perseid o godzinie 23:30 12 sierpnia. Zobaczycie ją poniżej.
są też inne transmisje:
Skąd biorą się spadające gwiazdy?
Przez Układ Słoneczny przemieszcza się niezliczenie wiele obiektów. Od tych największych, czyli gwiazdy - Słońca, ośmiu planet - kolejno Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, przez pięć planet karłowatych - Ceres, Pluton, Haumea, Makemake oraz Eris, aż do tych mniejszych - komet, asteroid, czy meteroid.
Za meteroidy uznajemy obiekty skalne, mające mniej niż 10 metrów średnicy. Jednak większość z nich to naprawdę niewielkie skały, osiągające dziesiąte milimetra, przez co często klasyfikuje się je jako pył kosmiczny. Z tego względu też trudno obliczyć, ile naprawdę może ich być w naszym układzie.
Takie obiekty powstają poprzez rozpadanie się komet czy asteroid. Powodują to różne czynniki, między innymi zderzenia z innymi obiektami, czy wpływ Słońca na obiekty przelatujące za blisko.
Skąd biorą się perseidy?
Perseidy uznajemy za obiekty pochodzące od komety 109P/Swift-Tuttle. Kiedy kometa przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy, dochodzi do maksimum swojej aktywności, gdy przelatuje niedaleko gwiazdy eta Persei, i między innymi stąd bierze się nazwa roju.
Dzięki temu, że perseidy są tak małe, spalają się całkowicie wchodząc w atmosfere. Dostarczają nam pięknego spektaklu na niebie. Jednocześnie są całkowicie bezpieczne w obserwacji, nie ma ryzyka, że któraś z nich mogłaby wyrządzić nam krzywdę.
Według NASA, perseidy świecą na naszym niebie od ponad 2000 lat co roku. Kometa Swift-Tuttle przelatuje wokół Słońca raz na 133 lata, pozostawiając po sobie szczątki, które od niej odpadają w efekcie spotkania z naszą gwiazdą. Za każdym razem powstaje wyjątkowo duże pole szczątków. Co roku Ziemia w okolicach lipca i sierpnia znajduje się w ich obrębie. Perseidy, które zbliżą się na odpowiednią odleglość do planety, spalają się w naszej atmosferze.
Perseidy pochodzą z konstelacji Perseusza, od którego również wzięto imię roju. Gdy minie wieczór, możemy je zaobserwować na północno-wschodniej części nieba. Poruszają się z prędkością ponad 211 000 km/h. Podczas wejścia w atmosferę spalają się w temperaturze od 1650 do 5500 stopni Celsjusza, czyli nawet tyle, co na powierzchni Słońca.
Perseidy w Polsce i zanieczyszczenie nieba [MAPKA]
W Polsce obserwacja perseid będzie możliwa już od godziny 21:00 do samego rana. W najlepszej części nocy, od około 23:00 aż do świtu, możemy oczekiwać 110 zdarzeń na godzinę. Ale nie wszędzie będzie to możliwe. Poniżej mapka, pokazująca, gdzie najlepiej widoczne jest niebo w Polsce. Białe i czerwone punkty są najgorsze. Najlepsza widoczność nieba oraz perseid, to te najciemniejsze punkty na mapie. Ale kluczem do dostrzeżenia spadającej gwiazdy jest przede wszystkim cierpliwość.
Mapka ze strony Lightpollution.info, gdzie zobaczycie zanieczyszczenie nieba we wszystkich rejonach Polski i świata. Świetne przygotowanie przed perseidami.
Jak długo widać perseidy?
Niektóre perseidy, te najmniejsze, pojawią się na niebie dosłownie na ułamek sekundy. Większe meteory mogą rozbłysnąć na niebie nawet na kilka sekund. Najlepiej obserwować perseidy leżąc na kocyku i patrząc w niebo pod szerokim kątem widzenia. Z daleka od miasta i świateł zanieczyszczających ciemne niebo.
Perseidy w Warszawie
W Warszawie Centrum Nauki Kopernik zaprasza na wspólne oglądanie perseid w niedzielę 12 sierpnia o godzinie 21:00. "Wystarczy położyć się na kocu, leżaku lub po prostu na trawie i wpatrywać się w jak największy obszar nieba" - czytamy na stronie CNK.
Perseidy - jak zrobić zdjęcie?
Perseidy to nie tylko spektakl dla oczu. Nie zapominajcie wykorzystać swoich aparatów, do zrobienia pięknych zdjęć i filmów. Perseidy są tylko raz w roku, więc warto wykorzystać tą okazję. Nasi eksperci z serwisu Fotoblogia tłumaczą, jak zrobić wspaniałe zdjęcia nawet smartfonem.