Pentagon przygotowuje się na nowe publikacje WikiLeaks

Pentagon przygotowuje się na nowe publikacje WikiLeaks

Pentagon przygotowuje się na nowe publikacje WikiLeaks
Źródło zdjęć: © Wikileaks.org
18.10.2010 10:22

Armia amerykańska zebrała 120-osobowy zespół, by przygotować się do publikacji nowych dokumentów przez portal WikiLeaks, które według oczekiwań mają dotyczyć wojny w Iraku

Armia amerykańska zebrała 120-osobowy zespół, by przygotować się do publikacji nowych dokumentów przez portal WikiLeaks, które według oczekiwań mają dotyczyć wojny w Iraku - podał portal BBC News w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Chodzi o około 40. tys. dokumentów, przypuszczalnie dotyczących działań wojskowych w Iraku, irackich sił bezpieczeństwa oraz ofiar cywilnych - pisze BBC.

Rzecznik Pentagonu Dave Lapan oznajmił, że zespół przegląda teraz dokumenty na temat wojny w Iraku w bazie danych umieszczonej w tym kraju, by zorientować się, jaki może być wpływ publikacji WikiLeaks. Według rzecznika, baza zawiera raporty z oddziałów, raporty taktyczne i dokumenty dotyczące "istotnych działań" w Iraku.

Obraz
© (fot. Wikileaks.org)

Dodał on, że Pentagon nie wie, kiedy WikiLeaks może ujawnić nowe dokumenty, jednak przygotowuje się na - najwcześniej - poniedziałek lub wtorek. Inne źródła, jak podaje BBC, mówią, że publikacja nastąpi później, ale jeszcze w październiku.

Portal specjalizujący się w ujawnianiu tajnych dokumentów nie jest teraz czynny; jak głosi komunikat na stronie internetowej, przechodzi zaplanowane prace konserwacyjne.

W końcu lipca WikiLeaks opublikował ponad 70 tys. tajnych dokumentów dotyczących wojny w Afganistanie, jak twierdził - "sprawdzonych i autentycznych". Dotyczyły one m.in. tajnych operacji wojsk amerykańskich w Afganistanie w latach 2004-2009.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)