Trwa ładowanie...
holderName

Pendolino znacznie przyśpieszy. Z Warszawy do Gdańska w 2,5 godziny

Po czterech latach prac zakończono wreszcie modernizację torów na odcinku Warszawa - Gdańsk. Co to oznacza dla podróżujących? Znaczne skrócenie czasu podróży pociągami typu Pendolino.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pendolino dojedzie z Warszawy do Gdańska w 2,5 godziny
Pendolino dojedzie z Warszawy do Gdańska w 2,5 godziny (Shutterstock.com)
holderName

Jak podaje rynek-kolejowy.pl, nawet do 200 km/h będą rozpędzać się pociągi Pendolino na trasie Warszawa - Gdańsk. Firma wykonująca modernizację jest na ostatnim etapie czteroletnich prac nad systemem sterowania ruchem ERTMS/ETCS na linii E65. Pierwotnie remont trasy miał zająć maksymalnie dwa lata.

W efekcie, podróż skróci się z 2:50 do nawet 2:29 godziny. Do jesieni 2018 czas przejazdu wynosił 2 godziny i 46 minut. Aktualnie zajmuje kilka minut dłużej, z powodu prac związanych z wzmocnieniem nasypów kolejowych między Prabutami a Suszem. Te mają się zakończyć przed wakacjami 2019.

Jak mówi Martyn Janduła ze spółki PKP PLK, system będzie działał na prawie połowie z 350-kilometrowej linii i wspomoże pracę maszynistów. Aktualnie trwają odbiory techniczne, których zakończenia oczekuje się pod koniec roku.

holderName

Zobacz też: Internet w Pendolino już jest. Po latach Intercity dotrzymało słowa

Pociągi ED250 będą rozpędzać się do 200 km/h na prostych odcinkach trasy. Stanowią one około 45 proc. drogi. Na pozostałych odcinkach, w okolicy Iławy, czyli mniej więcej w środkowej części, maszyny Pendolino rozpędzą się do 160 km/h, czyli tak samo jak teraz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

holderName

Zobacz też: WP Express: Święto graczy komputerowych w Katowicach:

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów