Pełnoklatkowa lustrzanka Nikon Df. Styl retro powraca

Pełnoklatkowa lustrzanka Nikon Df. Styl retro powraca

Pełnoklatkowa lustrzanka Nikon Df. Styl retro powraca
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
05.11.2013 11:48

Nikon przedstawił swój najnowszy aparat Nikon Df - jest to pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa utrzymana w stylu retro. Aparat, poza klasycznym wzornictwem, wyróżnia się ergonomią, lekką i wytrzymałą konstrukcją oraz rozwiązaniami, znanymi z flagowych lustrzanek Nikona.

Nikon Df to propozycja zarówno dla purystów w dziedzinie fotografii, jak i entuzjastów designu. Nowy model nawiązuje wyglądem do aparatów analogowych firmy Nikon w standardzie 3. mm. Serce aparatu Nikon Df stanowi znana z modelu Nikon D4 matryca CMOS formatu FX o rozdzielczości 16,2 mln pikseli oraz procesor przetwarzania obrazu EXPEED 3. Zakres czułości ISO to 100–12 800, rozszerzalny do wartości ISO 204 800 (odpowiednik). Czas uruchamiania wynosi około 0,14 s, a czas otwarcia migawki – ok. 0,052 s. Zdjęcia seryjne można rejestrować z prędkością do 5,5 kl./s zarówno w formacie FX, jak i DX. Migawka o trwałości 150 000 cykli, umożliwia fotografowanie z czasem otwarcia 1/4000 s i z czasem synchronizacji z błyskiem do 1/200 s. Jedno naładowanie akumulatora ma wystarczyć na wykonanie o 1400 zdjęć.

System autofokusa z 39-polowym autofokusem Multi-CAM 480. funkcjonuje nawet przy poziomie oświetlenia -1 EV i z obiektywami o otworze względnym f/8. Dostępne są cztery tryby pól AF, w tym śledzenie 3D. System działa szybko i precyzyjnie na całym obszarze kadru – nawet w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.

Zastosowane pokrętła o moletowanej powierzchni, są łatwe w obsłudze i zapewniają szybki dostęp do najważniejszych funkcji aparatu. Umożliwiają m.in. niezależne ustawianie czułość ISO, trybu i kompensacji ekspozycji oraz trybu wyzwalania migawki, co pozwala sterować wszystkimi istotnymi parametrami bez konieczności korzystania z menu.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Korpus aparatu waży 71. g bez akumulatora, a sam aparat jest przystosowany do pracy w trudnych warunkach – górna, dolna i tylna pokrywka zostały wykonana z wytrzymałego stopu magnezu. Zastosowane uszczelnienie, znane z modelu Nikon D800, skutecznie zabezpiecza wnętrze aparatu przed wilgocią i kurzem. Układ automatycznego czyszczenia matrycy ogranicza gromadzenie się kurzu z przodu matrycy.

Nikon DF wyposażony jest w unikatową składaną dźwignię sprzężenia światłomierza, która umożliwia bezpośrednie podłączenie do aparatu klasycznych obiektywów NIKKOR innych niż AI. Podczas fotografowania z użyciem obiektywu innego niż AI w trybie A (preselekcji przysłony) lub M (manualnym) Nikon Df umożliwia pomiar przy całkowicie otwartej przysłonie –. tak samo jak w przypadku obiektywów AI. Parametry obiektywu, takie jak ogniskowa i maksymalny otwór przysłony, można łatwo definiować za pomocą prostych ustawień aparatu, pozwalając na rozpoznanie przez aparat ustawienia przysłony i obliczenie prawidłowej ekspozycji.

Nikon Df sprzedawany jest w zestawie ze specjalną wersją popularnego obiektywu AF-S 50 mm f/1,8G, która charakteryzuje się wykończeniem w stylu retro, dopasowanym do korpusu aparatu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)