Pedofilia i inne nieodpowiednie treści w internecie? "Możesz pomóc - reaguj, zgłoś!"

Dyżurnet.pl (działający w NASK - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – instytut badawczy przyjmujący zgłoszenia o nielegalnych treściach w Internecie) przedstawił dziś wyniki zrealizowanych w sierpniu 2016 r. badań, dotyczących postrzegania przez internautów treści pedofilskich. Ich publikacja towarzyszyła inauguracji kampanii społecznej Dyżurnet.pl "Możesz pomóc - reaguj, zgłoś!". Ma ona zwrócić uwagę na problem skutków, jakie niosą dla ofiar umieszczone w Internecie materiały przedstawiające krzywdę dzieci. Zespół Dyżurnet.pl chce uwrażliwić internautów na ten problem i wskazać skuteczne narzędzia walki z takimi treściami - zgłaszanie ich do Dyżurnet.pl.

Pedofilia i inne nieodpowiednie treści w internecie? "Możesz pomóc - reaguj, zgłoś!"
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

16.09.2016 | aktual.: 16.09.2016 16:39

Zespół Dyżurnet.pl (działającego w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej instytutu badawczego, który przyjmuje zgłoszenia o nielegalnych treściach w internecie) chce uwrażliwić internautów na problem i wskazać skuteczne narzędzia walki z takimi treściami.

Najważniejsze wyniki:

- Bardzo niepokojąca jest skala dostępności materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Z odpowiedzi udzielanych przez badanych wynika, że aż 35 proc. osób korzystających z internetu natrafiło na nie w sieci.

- 3. proc. z tych osób (13 proc. ogółu badanych) deklaruje, że w sytuacji napotkania takich treści, podejmowało za każdym razem działania w celu usunięcia ich z internetu.

- W grupie rodziców nastolatków, które mogą stać się ofiarami przemocy online (wiek badanych 40-5. lat) zaledwie 2 proc. osób wie, gdzie może zgłosić treści przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci, aby mogły być skutecznie i szybko usunięte z internetu.

- Aż 9. proc. respondentów zadeklarowało, że dostępność w internecie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci stanowi istotny problem.

Co roku tysiące dzieci na świecie pada ofiarą przestępstw o charakterze seksualnym. Część sprawców dokumentuje krzywdę dziecka w formie zdjęć lub filmów. Utrwalenie momentu seksualnej przemocy jak i późniejsze jej upublicznienie pogłębia traumę ofiary. Wtórna wiktymizacja, czyli ponowne przeżywanie krzywdy i stawanie się ofiarą, będące skutkiem dystrybucji takich materiałów, utrudnia dziecku uporanie się z negatywnymi konsekwencjami dramatycznego przeżycia.

Tylko wsparcie zwykłych użytkowników internetu pozwala wyspecjalizowanym zespołom, takim jak Dyżurnet.pl, podejmować interwencje na rzecz eliminowania z sieci treści pedofilskich. Warto zapoznać się ze stroną www.dyzurnet.pl i pamiętać, że to właśnie tam między innymi możemy zgłosić nieodpowiednie treści, na które napotkamy w internecie.

W kampanii wykorzystany zostanie m.in. spot, znajdujący się pod tym linkiem. Kampania Dyżurnet.pl została objęta patronatami przez: ministra cyfryzacji, ministra edukacji narodowej oraz rzecznika praw dziecka.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (6)