Partnerstwo dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego

Partnerstwo dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego

Partnerstwo dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego
Źródło zdjęć: © jupiterimages
22.10.2010 15:42

Samorządy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i uczelnie z województwa świętokrzyskiego zainicjowały w Kielcach porozumienie o partnerstwie w realizacji projektów dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego w regionie

W ramach projektu "SPINER - Świętokrzyskie Partnerstwo dla e-Rozwoju" zostaną przygotowane koncepcje kilku przedsięwzięć wykorzystujących teleinformatykę, m.in. dla potrzeb rolnictwa, rozwoju wsi i edukacji cyfrowej.

Zaplanowano pracę - wspólnie z ogrodnikami i przetwórcami - nad platformą teleinformatyczną, która pomoże im sprzedawać produkty. Powstanie też koncepcja platformy umożliwiającej sprzedaż produktów turystycznych oraz Program Edukacji Cyfrowej mieszkańców regionu.

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

Projekt zakłada także powstanie Regionalnego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, oferującego odpowiednio sprofilowane - na podstawie badań - programy szkoleniowe dla lokalnych społeczności.

Jak mówił podczas konferencji prasowej członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Lech Janiszewski, zgodnie z analizami, jednym z głównych czynników uniemożliwiających korzystanie z technologii informatycznych jest niska świadomość społeczna i niewystarczające umiejętności ludzi.

"Wszędzie, gdzie potrafiono korzystać z możliwości internetu, stwierdza się, że ma to istotny wpływ na przyspieszenie rozwoju gospodarczego, powoduje także zmiany społeczne i kulturowe" - mówił Janiszewski.

Władze regionu chcą poprzez projekt promować możliwość załatwiania różnych spraw urzędowych przez internet. W urzędzie marszałkowskim można obecnie w ten sposób uzupełniać formularz dotyczący deklaracji wprowadzania zanieczyszczeń do środowiska. Do końca roku będzie uruchomiona platforma, dzięki której petenci w urzędach na terenie całego województwa będą mogli zdalnie: uzyskać pozwolenia na budowę, zarejestrować psa czy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego.

W ramach projektu samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych wezmą udział w szkoleniach dotyczących wykorzystania internetu dla rozwoju gmin. Powstaną też dwa filmy promujące wykorzystanie na terenach wiejskich nowoczesnych technologii.

Na portalu spiner.org.pl będzie można odnaleźć informacje dotyczące szkoleń, warsztatów i konferencji oraz wyjazdów studyjnych. Na stronie zostaną umieszczone również europejskie i krajowe raporty, analizy i wyniki badań, dotyczące problematyki wykorzystania informatyki w rozwoju regionalnym i lokalnym.

Przedsięwzięcie wspomoże realizację Studium Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2008-2010.

Realizacja projektu SPINER jest finansowana ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Przedsięwzięcie, do którego przystąpiło ponad 40 instytucji, realizuje stowarzyszenie "Miasta w Internecie" - we współpracy z władzami samorządowymi województwa świętokrzyskiego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)