Papież zachęca księży do korzystania z nowych technologii

Papież zachęca księży do korzystania z nowych technologii

Papież zachęca księży do korzystania z nowych technologii
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
25.01.2010 11:50

Benedykt XVI wezwał księży, by głosili Ewangelię, korzystając z najnowszych osiągnięć nowych mediów i technik audiowizualnych dostępnych w Internecie - włącznie z blogami, filmami i stronami w sieci

"Rozwój nowych technologii i szerszy cyfrowy świat stanowi wielkie bogactwo dla ludzkości jako całości i dla każdej jednostki oraz może być bodźcem do spotkania i dialogu" - napisał papież w ogłoszonym w sobotę orędziu "Kapłan i duszpasterstwo w świecie cyfrowym: nowe media w służbie Słowa" na 4. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który będzie obchodzony 16 maja.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

"Lecz rozwój ten - dodał papież - stanowi zarazem wielką szansę dla wierzących".

"Żadne drzwi nie mogą i nie powinny być zamknięte przed tymi, którzy w imię zmartwychwstałego Chrystusa oddani są temu, by zbliżyć się do innych" - zauważył Benedykt XVI. Podkreślił, że w nowych technologiach księża mogą odkryć "ważny i wrażliwy teren duszpasterski" dla swej posługi.

"Wspólnoty kościelne zawsze używały nowoczesnych mediów, by sprzyjać komunikacji, zaangażowaniu wobec społeczeństwa i, stopniowo, by zachęcać do dialogu w szerszym wymiarze" - przypomniał papież, zauważając, że obecny gwałtowny rozwój cyberprzestrzeni i jej rosnący wpływ społeczny czynią ją jeszcze ważniejszą dla owocnej pracy duszpasterskiej.

Papież wezwał księży, aby uczynili z nowych mediów jeszcze bardziej skuteczne narzędzia w służbie Słowa Bożego. Zaznaczył, że filmy animowane, blogi i strony internetowe, obok tradycyjnych metod, "mogą otworzyć nowe perspektywy dla dialogu, ewangelizacji i katechezy".

"Dzięki nowym mediom Bóg może spacerować ulicami naszych miast i stając na progu naszych domów i naszych serc, powiedzieć raz jeszcze: +Oto stoję u drzwi i kołaczę+" - napisał Benedykt XVI.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)