Pacjenci w chmurze. W szpitalach będzie "jak w niebie"?

Pacjenci w chmurze. W szpitalach będzie "jak w niebie"?
Źródło zdjęć: © PAP/Wojciech Pacewicz

13.12.2011 15:20, aktual.: 13.12.2011 15:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badacze z USA opracowali system zbierający dane z bezprzewodowych urządzeń do pomiarów stanu zdrowia pacjenta, np. ciśnieniomierzy czy glukometrów. Umożliwi on stały zdalny monitoring osób obłożnie chorych i ciągły dostęp lekarzy do danych

System opracował zespół naukowców i inżynierów pracujący dla amerykańskiej firmy Qualcomm.

Przewlekłe, obłożne choroby, nie wymagające stałego pobytu w szpitalu, sprawiają lekarzom sporo trudności. Pacjenci często muszą bowiem używać zestawu różnorodnych aparatów medycznych, np. miernika EKG, ciśnieniomierza czy glukometru. Dane z tych urządzeń nie trafiają przy tym bezpośrednio do lekarzy - nie są one bowiem podłączone do żadnego typu sieci informatycznej.

Badacze z Qualcomm postanowili rozwiązać ten problem. Najważniejszym elementem stworzonego przez nich systemu jest bezprzewodowy router, wykrywający i zbierający dane z wszystkich urządzeń pomiarowych znajdujących się w domu. Router ten pracuje w standardzie sieci komórkowej i przesyła dane pochodzące z urządzeń pomiarowych do bazy danych. Baza danych z kolei pracuje w chmurze komputerowej, należącej do danej placówki medycznej, w której jest zarejestrowany chory.

W ten sposób lekarze, prowadzący pacjenta mają na bieżąco dostęp do stale aktualizowanych danych, pochodzących z czujników, dokonujących podstawowych pomiarów stanu jego organizmu.

Do systemu mają być podłączone czujniki pomiaru ciśnienia, glukometry oraz przepływomierze i aparaty EKG ułatwiające diagnostykę chorób serca oraz spirometry, używane przez osoby z niewydolnością oddechową i astmą. Wszystkie te urządzenia będą wyposażone w nadajniki bezprzewodowe, przesyłające dane o wynikach pomiarów.

Jak powiedział "Technology Review”. prof. John Halamka z Harvard Medical School, system opracowany przez badaczy z Qualcomm przybliża moment, w którym hospitalizacja będzie stosowana tylko w najistotniejszych przypadkach, zaś stały monitoring i cykliczne wizyty specjalistów zastąpią leczenie szpitalne.

Jak poinformował prezes Qualcomm Life, Rick Valencia, firma poszukuje teraz partnerów, którzy będą masowo produkować urządzenie opracowane przez badaczy oraz partnerów w dziedzinie oprogramowania.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)