Oto następca naddźwiękowego Concorde'a. Oglądaj na żywo pokaz XB‑1

Wizualizacja samolotu XB-1
Wizualizacja samolotu XB-1
Bolesław Breczko

07.10.2020 10:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Boom Supersonic zaprezentuje dziś prototyp samolotu XB-1. Ma to być pierwszy, od czasów Concorde'a pasażerski samolot latający szybciej od prędkości dźwięku.

Ostatni pasażerski lot naddźwiękowy zakończył się 19 lat temu i niewiele wskazywało na to, aby ponownie było to możliwe. Wszystko może się zmienić dzięki amerykańskiej firmie lotniczej Boom Supersonic, która już dziś, w środę o godzinie 19 polskiego czasu zaprezentuje prototyp swojego naddźwiękowego samolotu pasażerskiego XB-1.

Samolot XB-1 ma być demonstratorem technologii, która udowodni, że podróż z prędkością przekraczającą prędkość dźwięku jest nie tylko możliwa, ale też opłacalna i bezpieczna. XB-1 nie będzie docelowym samolotem oferowanym liniom lotniczym i biznesmenom. Tym będzie trzy razy większy samolot Overture.

Overture ma umożliwić przeloty transoceaniczne za cenę podobną do lotów klasycznymi samolotami. Prędkości naddźwiękowe samolot będzie rozwijał dopiero nad oceanami, z dala od lotnisk i miast, aby uniknąć wytwarzania huku blisko nich, który powstaje podczas przekraczania bariery dźwięku.

Prezentacja XB-1 zaplanowana jest na środę 7 października, na godzinę 19.00 polskiego czasu. Można ją będzie obejrzeć na platformie YouTube.

XB-1 Supersonic Rollout

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)