Oto komunikacja bezprzewodowa bez baterii

Inżynierowie z University of Washington opracowali potencjalnie rewolucyjny system komunikacji bezprzewodowej, który pozwala urządzeniom wymieniać się informacjami, choć one same nie posiadają wbudowanego źródła zasilania.

Oto komunikacja bezprzewodowa bez baterii
Źródło zdjęć: © Giznet.pl

Opracowany przez nich system o nazwie Ambient Backscatter działa dzięki falom elektromagnetycznym, które i tak znajdują się w naszym otoczeniu. Zbudowane przez amerykańskich inżynierów małe, pozbawione akumulatorów urządzenia, mogą zbierać energię fal radiowych, a następnie przekazać własne informacje do innych urządzeń tego samego typu. Testy potwierdziły, że technologia ta może działać nawet w odległości 1. kilometrów od najbliższego przekaźnika telewizyjnego.

- _ Nasz projekt pozwala pozbyć się kosztownego procesu generowania fal radiowych. Komunikacja oparta na nim jest o kilka rzędów wielkości bardziej efektywna energetycznie niż tradycyjna komunikacja radiowa. Ponadto, ponieważ wykorzystuje on sygnały radiowe już znajdujące się w naszym otoczeniu, nie wymaga on żadnej specjalnej infrastruktury _ - wyjaśniają autorzy.

Prototypowe urządzenie wykorzystujące tę technologię przypomina trochę kartę kredytową wyposażoną w dodatkową antenę. Dzięki niej może ono pobierać energię z fal radiowych i nadawać swoje własne komunikaty na odległość od 4. do 75 centymetrów z prędkością około 1 Kb/s. Nie jest to co prawda zbyt wiele, ale i tak jest to dużo jeśli wziąć pod uwagę, że wszystko odbywa się bez tradycyjnego zasilania.

Naukowcy z University of Washington mają nadzieję, że dzięki tej technologii będzie można umieścić na stałe czujniki w jakiejkolwiek budowli i monitorować dzięki temu naprężenia mostów czy wieżowców. Ale nie tylko.

- _ Mamy nadzieję, że znajdzie ona zastosowanie w wielu dziedzinach takich jak inteligentne ubrania i domy czy w nowych generacjach sieci czujników _ - mówi Shyam Gollakota, który przewodził zespołowi badawczemu. Technologia ta mogłaby także znaleźć zastosowanie w kartach płatniczych lub w telefonach, które dzięki niej mogłyby zebrać wystarczającą ilość energii, by wysłać SMS nawet po tym, jak wyczerpie się bateria.

Źródło artykułu:Giznet.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)