"Orzeł w trumnie" na banknocie 200 zł. Spiskowa teoria powraca

"Orzeł w trumnie" na banknocie 200 zł. Spiskowa teoria powraca

"Orzeł w trumnie" na banknocie 200 zł. Spiskowa teoria powraca
Źródło zdjęć: © NBP
Adam Bednarek
13.06.2018 09:33

Dlaczego na banknocie 200 zł orzeł leży w trumnie - zastanawiają się niektórzy. I twierdzą, że to nie przypadek. Prawda jest tymczasem inna, a rozwiązanie zagadki znajdziemy na Wawelu.

Na stronie odwrotnej banknotu o nominale 200 zł orzeł leży w trumnie, a oplatająca go litera "S" to symbol dolara - który rzecz jasna nie jest elementem dekoracji, tylko dusi polskiego orła. Takie teorie spiskowe pojawiły się już w 2016 roku - chociażby na niezwykle popularnych w Polsce "Demotywatorach" - i bardzo szybko zostały spacyfikowane m.in. przez autorkę facebookowego profilu "Historyczne bzdury". Ale jak donosi blog Sigillum Authenticum, teoria spiskowa znowu powraca. Warto więc przypomnieć, jaka jest prawda.

"Orzeł w trumnie" to tak naprawdę orzeł z Kaplicy Zygmuntowskiej katedry na Wawelu - co zresztą napisane jest na stronie nbp.pl. A litera "S" wcale nie symbolizuje dolara, jest zaś monogramem królewskim (Sigismundus).

Obraz
© Wikipedia

Prawda nie jest więc szokująca - pytanie tylko, czy uwierzą w nią nieprzekonani. W rozmowie z WP Tech historyk Roman Żuchowicz, "brak kompetencji" autorów tego typu teorii spiskowych nie przeszkadza osobom, które je propagują.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (238)