Opera 10.50 - 5 najlepszych funkcji

Opera 10.50 - 5 najlepszych funkcji

Opera 10.50 - 5 najlepszych funkcji
Źródło zdjęć: © Opera
02.03.2010 11:00, aktualizacja: 03.03.2010 14:27

Opera Software udostępniła finalne wydanie swojej przeglądarki internetowej, oznaczonej numerem 10.50.

W porównaniu z wersjami beta programu, prezentowanymi w lutym br., w stabilnej Operze 10.5. zmieniło się niewiele. Nowa Opera oferuje zoptymalizowany interfejs - pojawił się nowy przycisk menu oraz wsparcie funkcji Aero Peek w systemach Windows Vista i 7 (pozwala to cieszyć się efektami interfejsu Aero Glass). Ważna zmiana dotyczy sposobu wyświetlania monitów i alertów - okno dialogowe przybiera formę nakładki strony, dzięki czemu można przełączać się między różnymi kartami przeglądarki, gdy okno to wciąż jest wyświetlone.

Obraz
© Obsługa efektów interfejsu Aero w Windows Vista i 7 (fot. Opera)

Pozostałe zmiany dotyczą m.in. poprawek w systemie kompresji Opera Turbo (przyspieszającym ładowanie stron w wypadku łączy o niskiej przepustowości) i sposobu działania widżetów - te małe aplikacje mogą teraz działać w osobnych, niezależnych od Opery procesach i zachowywać się jak samodzielne programy.

Program wciąż jest promowany przez producenta jako przeglądarka bardzo szybka i wydajna - co więcej, szybkość, z jaką wyświetla ona strony internetowe pracując w środowisku Windows, ma czynić z niej lidera wśród przeglądarek dla tej platformy. Swoją wydajność Opera 10.5. zawdzięcza silnikowi JavaScriptu o nazwie Carakan oraz nowej bibliotece graficznej Vega. Aplikacja wspiera też standardy HTML5 i CSS3.

Użytkownicy systemów Mac OS X i Linux powinni uzbroić się w cierpliwość - edycje programu dla tych OS-ów zostaną udostępnione już wkrótce (tak przynajmniej obiecuje Opera).

Obraz
© Tryb prywatnego przeglądania (fot. Opera)

Najlepsze funkcje Opery 10.50

- Prywatne przeglądanie - do Opery trafił wreszcie tzw. "tryb porno", znany dotychczas z innych przeglądarek (m.in. Firefoksa i Internet Explorera), umożliwiający utrzymanie w tajemnicy aktywności użytkownika w Sieci. Opera 10.50 w tym trybie pozwala przeglądać strony w prywatnej karcie lub w osobnym oknie oraz usuwa dane o odwiedzanych stronach z historii przeglądania.
- Unite - serwer w przeglądarce. Usługa umożliwia m.in. udostępnianie w Sieci zasobów lokalnie przechowywanych na komputerze, publikowanie w Internecie strony internetowej hostowanej na pececie, uruchomienie chata, itp.
- Mail - klient poczty elektronicznej, umożliwiający zarządzanie i organizację korespondencji prowadzonej za pośrednictwem serwisów pocztowych Gmail, Yagoo! i dowolnych innych usług wspierających protokoły IMAP i POP,
- menedżer sieci BitTorrent - Opera rozpocznie pobieranie plików z sieci P2P natychmiast po pobraniu i zapisaniu na dysku pliku .torrent. Proces ściągania plików można wstrzymywać, możliwe jest też jednoczesne pobieranie kilku dokumentów,
- Link - usługa synchronizacji zakładek, notatek, preferowanej wyszukiwarki i ustawień Szybkiego wybierania, dostępna po zalogowaniu się z innej instancji przeglądarki Opera, np. na innym komputerze.

Więcej informacji: Opera

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)