Open source zawdzięcza sukces... Microsoftowi

Open source zawdzięcza sukces... Microsoftowi

Open source zawdzięcza sukces... Microsoftowi
Źródło zdjęć: © Open Source Org
19.12.2008 18:31, aktualizacja: 22.12.2008 08:40

Z raportu sporządzonego przez firmę Saugatuck Technology wynika, że jednym z głównych czynników, którym oprogramowanie open source zawdzięcza swój sukces, jest jego gwałtowna komercjalizacja i wsparcie największych koncernów sektora IT.

W dokumencie "Power, Speed and Assimilation: Open Source Changes the Industry, and the Industry Changes Open Source" padają stwierdzenia, że obecnie środowisko programistów jest w mniejszym stopniu siłą napędową projektów open source. Rolę głównego czynnika rozwojowego przejęli giganci sektora IT, którzy - wdrażając rozwiązania open source - przyczyniają się do ich rozpowszechnienia. Sukces wolnego oprogramowania zdaniem autorów raportu wymusza zaśzmianę metod mierzenia popularyzacji open source i ich reorientację w kierunku bardziej komercyjnego rozwoju.

"Rzeczywistość jest taka, że większość oprogramowania open source pochodzi z dobrze zarządzanych społeczności developerskich składających się początkowo z wytwórców oprogramowania. Niektórzy z najbardziej wpływowych w świecie open source producentów to te same firmy, od których kupujemy ważne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa rozwiązania: IBM, Microsoft, Oracle, SAP, Sun i inni" - mówią autorzy dokumentu. Firmy te pełnią istotną funkcję w budowaniu pozycji open source jako oprogramowania głównego nurtu w biznesie.

Dostęp do pełnej treści raportu jest płatny, jednak na stronie internetowej spółki można zapoznać się z zestawieniem podsumowującym kluczowe wnioski płynące z dokumentu.

Więcej informacji: Saugatuck Technology - http://www.saugatucktechnology.com

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)