ONZ ostrzega przed górami odpadów elektronicznych

ONZ ostrzega przed górami odpadów elektronicznych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

22.02.2010 10:49, aktual.: 22.02.2010 15:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gwałtowny wzrost ilości odpadów elektronicznych (komputery, telefony
komórkowe itp.) spowoduje poważne problemy sanitarne i ekologiczne w krajach rozwijających się, jeśli nie zostanie szybko podjęty recykling - ostrzegło w poniedziałek ONZ.

"Sprzedaż produktów elektronicznych w takich państwach, jak Chiny czy Indie, oraz na kontynencie afrykańskim i południowoamerykańskim mają gwałtownie wzrosnąć w ciągu najbliższych dziesięciu lat" - prognozuje raport Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), opublikowany przed obradami ekspertów ds. środowiska na Bali.

"Jeśli nie zostanie zainicjowana żadna polityka w celu zbierania i recyklingu tego sprzętu, w wielu krajach powstaną góry niebezpiecznych odpadów elektronicznych, co będzie miało poważne reperkusje dla środowiska i zdrowia publicznego" - ostrzega dokument.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Ilość odpadów elektronicznych związanych z samymi komputerami ma wzrosnąć o 50. proc. w Indiach oraz o 200-400 proc. w Afryce Południowej i Chinach w porównaniu z poziomem z 2007 r. Będzie ich także dużo więcej za sprawą telefonów komórkowych, telewizorów, lodówek itp.

Same Chiny już w tej chwili wytwarzają około 2,3 mln ton odpadów elektronicznych rocznie i wyprzedzają je pod tym względem jedynie Stany Zjednoczone (3 mln). Znaczna część tych odpadów "nie jest odpowiednio przetwarzana" i spalana - twierdzi UNEP.

W poniedziałek i wtorek odbywa się na Bali spotkanie ekspertów Konwencji Bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)