Olympus E‑450 testujemy lustrzankę dla mas
Olympus E-450 to zgrabna, lekka i przystępna cenowo amatorska lustrzanka z matrycą o rozdzielczości 10 megapikseli, mechanizmem detekcji twarzy, programami tematycznymi oraz udoskonalonym trybem Live View. Model ten jest sprzedawany od maja 2009 roku w różnych konfiguracjach.
Można kupić sam korpus aparatu lub też wybrać spośród dwóch zestawów z obiektywami. W pierwszym do lustrzanki jest dołączony zoom ZUIKO DIGITAL ED 14-4. mm f/3.5–5.6, a w drugim znajdziemy to samo, co w pierwszym plus obiektyw ZUIKO DIGITAL ED 40-150 mm f/4.0–5.6. Niezależnie od wersji, każde pudełko z E-450 będzie zawierało: aparat, osłonę bagnetu, osłonę wizjera, akumulator litowo-jonowy, ładowarkę, pasek na ramię, dwa kable (USB i A/V) oraz instrukcję obsługi i krążek z oprogramowaniem (Olympus Master 2).
E-45. to lekki (380 g) i niewielki korpus (129,5 x 91 x 53 mm) wykonany z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym. Uchwyt i miejsce, w którym opiera się kciuk prawej dłoni, zostały pokryte materiałem antypoślizgowym. Zgodnie z założeniami jest to prosta w obsłudze konstrukcja, która została opracowana z myślą o początkujących amatorach fotografii i ma łączyć jakość obrazu cyfrowej lustrzanki z funkcjami znanymi z aparatów kompaktowych. Ten model Olympusa nie przytłoczy nikogo mnogością przycisków i pokręteł – umieszczono tylko te, które są niezbędne do podstawowej obsługi aparatu. Znajdziemy więc dwa pokrętła (wyboru trybu i nastaw), przyciski korekcji i blokowania ekspozycji, włączania lampy błyskowej czy ustalające tryb pracy samowyzwalacza. Aparat został wyposażony w wyświetlacz LCD HyperCrystal II o przekątnej 2,7 cala i z szerokimi kątami widzenia (do 176°), pracujący w trybie podglądu na żywo (Live View)
, dwa sloty kart flash oraz filtr ultradźwiękowy, który zabezpiecza wnętrze aparatu przed kurzem.
[
]( http://tanio.pl/Aparat-OLYMPUS-E-450--125576-1-2856-11995531.html )
Olympus E-45. to lustrzanka z 10-megapikselową matrycą Live MOS w formacie 4:3 (fizyczne wymiary sensora to 17,3 x 13,0 mm) i mocowaniem obiektywu Cztery Trzecie. Jej czułość można regulować w przedziale od 100 do 1600 ISO. Regulacja czasu otwarcia migawki może się odbywać w zakresie od 1/4000 do 60 s, a w trybie B naświetlanie można prowadzić nawet przez 30 minut.
Ten model aparatu Olympusa zapisuje obrazy w plikach RAW lub JPEG o maksymalnej rozdzielczości 3648 x 2736 pikseli (w sumie do wyboru jest ich siedem rozmiarów). Zdjęcia mogą mieć proporcję wyłącznie 4:3. W tej klasie lustrzanek sekwencje wideo nie są rejestrowane, więc i E-450 nie udostępnia takiej funkcji. Budowa Olympusa E-45. nie odbiega w żaden sposób od standardu. Na przedniej ściance znajdują się bagnet, przycisk zwalniający obiektyw, uchwyty do mocowania paska oraz czujnik pilota. Oba boki są zaokrąglone; po prawej stronie umieszczono pod pokrywką sloty kart pamięci (CF i xD). Pod spodem miejsce znalazły gwint do statywu i pokrywa gniazda akumulatora.
Górna część korpusu po prawej stronie jest zajęta przez pokrętło wyboru trybu (pod spodem którego zainstalowano włącznik aparatu), pokrętło zmiany nastaw (służące też do zmiany powiększenia w trybie odtwarzania), spust migawki i przycisk kompensacji ekspozycji. Z kolei po lewej stronie producent umieścił tylko dwa klawisze: do sterowania lampą błyskową oraz włączający tryb zdjęć seryjnych lub samowyzwalacz. Środkowa część jest zajęta przez gorącą stopkę oraz lampę błyskową o podnoszonej konstrukcji.
Tylna ścianka E-45. ma klasyczną postać. U góry umieszczony jest wizjer wraz z korektorem wady wzroku (regulacja w zakresie od -3,0 do +1,0 dioptrii), zapewniający pokrycie ok. 95% kadru i wyświetlający informacje o wszystkich najważniejszych nastawach mających wpływ na ekspozycję. Tuż obok celownika jest przycisk do blokady ekspozycji. Centralną część tyłu zajmuje wyświetlacz LCD, który w trybie Live View ukazuje 100% kadru. Po lewej stronie ekranu są cztery przyciski: przełączania w tryb odtwarzania, kasowania zdjęć, wywoływania menu i wyświetlający panel kontrolny. Na prawo od ekranu umieszczono natomiast przycisk aktywujący tryb Live View oraz cztery kierunkowe przyciski uniwersalne z centralnym klawiszem OK. Nieco poniżej, przy samej krawędzi dolnej, umieszczono przykryte klapką uniwersalne złącze wykorzystywane do transmisji danych do komputera lub drukarki i połączenia z telewizorem.
Olympus E-450 jest kontrolowany przez procesor obrazu TruePic III+. Układ ten zapewnia użytkownikom 28 trybów fotografowania (automatycznych, półautomatycznych i manualnych), technologię kompensacji cienia (równoważy rejestrowane na zdjęciach ciemne i jasne partie kadru mierząc światło w 49 miejscach) oraz detekcję twarzy (traktowane są one jako główny motyw zdjęcia i automatyka dobiera właśnie dla nich najodpowiedniejsze ustawienia). W trybie seryjnym aparat może wykonywać zdjęcia w formacie RAW z prędkością do 3,5 kl./s, a w buforze mieści się do ośmiu zdjęć, natomiast gdy fotografie są zapisywane w formacie JPEG z kompresją Normal, to tempo rejestracji nie zmienia się, ale limitem ilościowym jest wyłącznie pojemność karty. Osoby poszukujące dodatkowych środków wyrazu mogą pokusić się o wykorzystanie jednego z trzech wbudowanych filtrów artystycznych. Efekt „Pop Art”. daje kalejdoskopowe, mocno nasycone i jaskrawe kolory, co powoduje, że obraz staje się bardziej żywy i dynamiczny. Na drugim biegunie stoi
efekt „Zmiękczenie ostrości”, bowiem jego użycie skutkuje powstaniem zdjęć o eterycznym wyglądzie, natomiast wynik działania „Fotografii otworkowej” jest w stanie przypomnieć oglądającemu początki fotografii. Najbardziej wymagający użytkownicy mają też do dyspozycji bracketing ekspozycji, ustawianie balansu bieli wg wzorca oraz możliwość kilkukrokowego regulowania temperatury barwowej dla zadanego ustawienia, a także mogą na żywo podglądać histogram.
Olympus E-45. jest kompatybilny z niemal wszystkimi akcesoriami E-System, takimi jak 19 obiektywów o długościach ogniskowych od 14 do 600 mm (ekwiwalent dla aparatu małoobrazkowego) czy też różnorodne systemy oświetlenia błyskowego. Doskonałym towarzyszem tego kompaktowego modelu może być na przykład wyjątkowo lekki i wyróżniający się bardzo krótkim tubusem obiektyw ZUIKO DIGITAL 25 mm f/:2.8 typu Pancake (ekwiwalent ogniskowej 50 mm w aparacie małoobrazkowym).
Plusy
- tryb Live View
- układ ultradźwiękowego czyszczenia matrycy
- wbudowana lampa błyskowa z możliwością bezprzewodowego sterowania lampami zewnętrznymi
- możliwość sterowania pilotem
- dwa sloty kart pamięci
- wydajny tryb seryjny
Minusy
- brak podświetlenia klawiszy
- tylko trzypolowy autofokus
- brak możliwości wielokrotnej ekspozycji
- zaszumienie obrazu przy wysokich czułościach ISO
wydanie internetowe www.videotesty.pl