Okulary, które wzbogacają rzeczywistość

Okulary, które wzbogacają rzeczywistość

Okulary, które wzbogacają rzeczywistość
Źródło zdjęć: © Laser Technologies
08.07.2010 11:25

Laster Technologies to francuska firma, która od dłuższego czasu zajmowała się pracą nad nowymi okularami do Augmented Realisty, czyli wirtualnego prezentowania dodatkowych informacji o otaczającym nas świecie. Ich najnowsze dzieło to gadżet rodem z filmów science-fiction

Obecnie stosowane są już podobne rozwiązania, pozwalające na wyświetlanie dodatkowych informacji o tym co właśnie widzimy. Zamontowane na oprawkach kamery wyświetlają obraz na nieprzezroczystej powierzchni, pokazując nam najbardziej potrzebne informacje. Istnieją również rozwiązania militarne - jak wojskowy wyświetlacz LiteEye, który, choć częściowo przeźroczysty, przesłaniał jednak widok dość grubą ramką, co pogarszało komfort korzystania z tego rozwiązania.

Obraz
© Okulary AG mogą pomóc lekarzom podczas operacji (fot. Laser Technologies)

Najnowsze okulary Laster Technologies zbudowane są z całkowicie przeźroczystych soczewek, osadzonych w grubych oprawkach. Znajduje się w nich mikrorzutnik wyświetlający dane oraz kamera, przesyłająca do komputera to co obecnie widzimy. Zasada działania opiera się na wykorzystaniu zakrzywionych soczewek, które skupiają generowany obraz na oczach użytkownika. Pozwala to na uzyskanie rozdzielczości przekraczającej 800x60. pikseli, co jest równoważne z oglądaniem 88 calowego ekranu z odległości 3 metrów.

Spektrum zastosowania technologii AR jest bardzo szerokie. Od dłuższego czasu używane jest w przemyśle, a nowa technologia może zostać wykorzystana w sektorze medycznym, pomagając lekarzom w przeprowadzaniu operacji, wojskowym – wyświetlając dodatkowe informacje na polu bitwy, bezpieczeństwa publicznego, a także w zastosowaniu typowo komercyjnym oferując dostęp do internetu, wyświetlając informacje dla turystów lub pozwalając widzieć w ciemności.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)