Okrutne zbrodnie dr Josefa Mengele. Ale oprawca uważa, że ratował ludzi

Okrutne zbrodnie dr Josefa Mengele. Ale oprawca uważa, że ratował ludzi25.05.2019 10:06
Okrutne zbrodnie dr Josefa Mengele. Ale oprawca uważa, że ratował ludzi
Źródło zdjęć: © Domena publiczna

Josef Mengele dopuścił się mrożących krew w żyłach zbrodni na więźniach obozu Auschwitz-Birkenau. Za nieludzkie eksperymenty nigdy jednak nie spotkała go kara. Co więcej, sam "Anioł Śmierci" nawet kilkadziesiąt lat po wojnie w ogóle nie poczuwał się do odpowiedzialności za wyrządzone zło.

"Ocaliłem życie kilku tysiącom więźniów" - tak tłumaczył się swojemu synowi. O tym, co Mengele myślał o swoich wojennych działaniach, wiemy dzięki relacji jego syna Rolfa. W 1977 roku odwiedził on Mengelego w Brazylii, gdzie zbrodniczy lekarz znalazł bezpieczne schronienie. Jego wspomnienia przytaczają John Ware i Gerald Posner w książce pod tytułem "Mengele. Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz":

Powiedział mi, że nie on "wynalazł" Auschwitz i nie on był osobiście odpowiedzialny za to, co działo się w obozie. Auschwitz istniał już wcześniej. Chciał pomagać, ale nie miał takiej możliwości. Nie mógł pomóc wszystkim.

Zobacz też: Złoty pociąg. Zaginiony skarb nazistów

To nie ja nakazałem eksterminację

Ojciec Rolfa był jednym z lekarzy dokonujących selekcji wśród nowoprzybyłych więźniów na tych, którzy mają trafić do pracy i tych, których od razu uśmiercano w komorach gazowych. Po latach tłumaczył synowi, że:

starał się zaklasyfikować jak najwięcej osób jako "zdolnych do pracy". Uważał, że w ten sposób ocalił życie kilku tysiącom więźniów. Nie on nakazał eksterminację i nie on był za nią odpowiedzialny.

Mówił, że bliźnięta zawdzięczały mu życie. Twierdził, że nigdy osobiście nikogo nie skrzywdził i zaciekle bronił tego stanowiska. Pytał, czy ja – jego syn – wierzę w kłamstwa wypisywane w gazetach

Oczywiście twierdzenia Mengelego były zupełnie nieprawdziwe. Jak słusznie zauważają Ware i Posner:

Mengele nie uznawał ludzi za "zdolnych do pracy" z powodów humanitarnych, ale dlatego, że traktował Auschwitz jako laboratorium, z nieograniczonymi zapasami materiału ludzkiego do eksperymentów, które zostały w niekorzystny sposób przerwane przez nadejście wojny.

Owładnięty chęcią pozyskania jak największej liczby bliźniąt do swoich potwornych badań, Mengele "uczestniczył w selekcjach na rampie nawet wtedy, gdy nie przypadała jego kolej". Co więcej są dowody na to, że "Anioł Śmierci" przekonywał pozostałych obozowych lekarzy z trupią główką na czapce, aby kierowali wszystkie bliźnięta do niego.

289809275722497018
Źródło zdjęć: © Domena publiczna

Mengele po latach wmawiał synowi, że podczas selekcji starał się zakwalifikować jak najwięcej ludzi, jako zdolnych do pracy. Na zdjęciu jedna z selekcji węgierskich Żydów w Birkenau

Całkowicie fałszywe było również stwierdzenie jakoby Mengele "nikogo nie skrzywdził". W trakcie jego eksperymentów na bliźniakach, których głównym celem było "znalezienie sposobu na genetyczne warunkowanie cech aryjskich u dzieci i zwiększenie ilości ciąży mnogich" życie straciły setki z nich. Część Anioł Śmierci zamordował własnoręcznie, inne zginęły z jego rozkazu.

Nie można również zapominać o tych, którym udało się przeżyć, ale do końca życia odczuwali skutki zwyrodniałych eksperymentów. Tymczasem Mengele - podobnie jak wielu podobnych mu nazistowskich zbrodniarzy – nigdy nie okazał najmniejszej skruchy. Synowi, pytającemu o prawdziwość stawianych mu zarzutów, powiedział jedynie że "oni [Żydzi – przyp. R.K] nie chcą mnie osądzić; oni szukają zemsty".

Autor: Rafał Kuzak - Historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, fan muzyki rockowej i dobrej książki. Współautor "Wielkiej Księgi Armii Krajowej". Jako zastępca redaktora naczelnego "CiekawostkiHistoryczne.pl" nadzoruje bieżącą pracę redakcji i odpowiada za współpracę z reklamodawcami.

289809275722824698
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Sekrety życia jednego z najokrutniejszych zbrodniarzy wojennych w książce Geralda Posnera pt. "Mengele. Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz". Kliknij i kup z rabatem w księgarni wydawcy.

Zainteresował Cię ten tekst? Na łamach portalu CiekawostkiHistoryczne.pl przeczytasz również o najbardziej bestialskich eksperymentach doktora Mengelego

Źródło artykułu:ciekawostkihistoryczne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)