Ogromne podwodne wulkany odkryto u wybrzeży Sydney

Zespół naukowców z Australii podczas poszukiwań wylęgarni larw homarów odkrył przypadkowo cztery wygasłe wulkany u wybrzeży Sydney. Prawdopodobnie mogą liczyć nawet 50 milionów lat!

Ogromne podwodne wulkany odkryto u wybrzeży Sydney
Źródło zdjęć: © PAP | UNSWScience

Klaster został dostrzeżony dzięki specjalnemu trójwymiarowemu mapowaniu dna morskiego, w które jest wyposażony nowy oceaniczny statek badawczy Investigator. Wcześniej nie było możliwości, aby dokonać takiego odkrycia, ponieważ sonar, który znajdował się na statku badawczym Southern Surveyor, pozwalał na mapowanie dna morskiego tylko do głębokości 3 tys. metrów. Obecnie sonar znajdujący się na nowym statku pozwala mapować dno morskie na każdej głębokości. Jak powiedział prof. Suthers: _ "Investigator może przesyłać i odbierać dane, co oznacza, że zespół naukowców w bazie w University of New South Wales (UNSW) w Sydney może analizować informacje zbierane na bieżąco na morzu i odsyłać statkowi wyniki oraz obraz satelitarny (...)". _

Obraz
© (fot. flickr.com / NOAA's National Ocean Service / CC BY 2.0)

Dno morskie ma w tym miejscu prawie 5 km głębokości, a najwyższy punkt skupiska wyrasta na wysokość 399. m. Wulkany znajdują się dokładnie 248 km od wejścia do portu Sydney. Klaster ma 20 km długości i około 6 km szerokości. Za to średnica krawędzi największego z nich wynosi 1,5 km i wznosi 700 m nad dno morza. Okazuje się, że po czterech wulkanach ze skupiska pozostały kaldery, czyli zagłębienia w szczytowej części, które powstały wskutek eksplozji albo zapadnięcia się stropu komory pomagmowej wraz ze stożkiem wulkanicznym.
Naukowcy twierdzą, że odkrycie może zawierać cenne wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób Australia została oddzielona od Nowej Zelandii około 40 - 80 mln lat temu. Jak podkreśla ekspert w dziedzinie wulkanów i petrologii skał magmowych, prof. Richard Arculus z Australian National University: _ "To szczególny typ wulkanów, ważny dla geologów, gdyż stanowi coś w rodzaju okna pozwalającego zajrzeć w głąb morskiego dna". _ Ponadto odkrycie może pomóc lepiej zrozumieć skorupę ziemską oraz skład podstawowej warstwy płaszcza. _ "Wyprawa była nieprawdopodobnie owocna. Odkryliśmy nie tylko grupę wulkanów na progu Sydney; zadziwiło nas też odkrycie, że wir nieopodal Sydney to miejsce, w którym obecne są larwalne formy homarów w porze roku, w jakiej się ich tam nie spodziewaliśmy" _ - powiedział kierownik naukowy wyprawy, biolog morski z UNSW, prof. Iain Suthers.

Źródło: PAP / independent.co.uk / news.sky.com/ WP

Źródło artykułu:WP Tech
wulkanAustraliaodkrycie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)