Ogromna asteroida z własnym księżycem minie Ziemię

W sobotni wieczór czeka nas wyjątkowe zjawisko na niebie. Do Ziemi z prędkością ponad 77 tys. km/h zbliża się kosmiczna skała. Niebezpieczna asteroida nazwana 1999KW4 będzie widoczna do 27 maja.

Ogromna asteroida z własnym księżycem minie Ziemię
Źródło zdjęć: © NASA
Michał Prokopowicz

Odkryty 20 lat temu obiekt według obserwatorium Las Cumbres jest lekko zgnieciony na biegunach, oraz posiada górski grzbiet wokół równika, który ciągnie się dookoła asteroidy. Naukowcy widzą podobieństwo w kosmicznej skale do orzecha włoskiego lub bączka.

Zaskoczeniem dla wielu może być rozmiar planetoidy, który jest na tyle duży, że okrąża go własny księżyc. W takim przypadku mamy do czynienia z układem binarnym. Szerokość asteroidy to 1,5 kilometra. To około 3 razy więcej niż jego księżyc, który osiąga szerokość około pół kilometra.

"To jeden z prawdopodobnie najbliższych binarnych przelotów w najnowszej historii" – powiedział NBC News planetolog Vishnu Reddy.

Obraz
© NASA

NASA w 2001 roku pokazała zdjęcie z radaru, które przedstawia 1999 KW4.

Smithsonial Astrophysical Observatory zaklasyfikował 1999 KW4 jako "potencjalnie niebezpieczną asteroidę". Wynika to ze stosunkowo bliskiego przelotu względem Ziemi. Choć w kosmosie określenie "blisko" jest dość szerokie, bowiem obiekt, który w weekend minie Ziemię zrobi to w odległości ponad 5 milionów kilometrów. To około 13 razy większy dystans niż odległość miedzy Ziemią a Księżycem. Wspomniane niebezpieczeństwo, to nie tylko kwestia odległości, ale także szybkości ruchu wirowego obiektu, który może przyspieszyć ruch orbitalny, a co za tym idzie rośnie ryzyko kolizji z naszą planetą.

Asteroida została odkryta dzięki projektowi poszukiwania planetoid bliskich Ziemi (LINEAR). Na kolejną wizytę kosmicznej skały musimy poczekać do 2036 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)