Oglądaj przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Już dziś wyjątkowa okazja

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przelatuje nad Polską praktycznie codziennie, czasem nawet kilka razy w ciągu dnia. Ale nie zawsze warunki sprzyjają obserwacji. W najbliższych dniach powinniśmy być w stanie ją łatwo dojrzeć.

Oglądaj przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Już dziś wyjątkowa okazja
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
Arkadiusz Stando

Już dziś szykuje się doskonała okazja do obserwacji przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 9 października Słońce nad Polską zajdzie około godziny 18:00, i wbrew pozorom możemy się z tego cieszyć. Dzięki temu, dzisiejszego wieczora stacja ISS będzie doskonale widoczna.

W tym tygodniu Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeleci w zasięgu widoczności z Polski kilka razy:
Wtorek: około 18:37:23 - 18:42:39 (bardzo wysoka widoczność przez 5 min i 16 sek)
Wtorek: około 20:15:00 - 20:16:44 (słaba widoczność przez 1 min i 44 sek)
Środa: około 19:22:17 - 19:26:07 (słaba widoczność przez 3 min i 50 sek)
Czwartek: około 18:31:59 - 18:35:01 (dobra widoczność przez 3 min 2 sek)

Szczególnie wtorek powinien być doskonałym dniem do spojrzenia w niebo. Pogoda nad Polską w większości zapowiada się bez zachmurzeń, a Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeleci bardzo blisko Polski. Będziemy w stanie ją zaobserwować, gdy zacznie mijać Belgię około godziny 18:37, a zniknie z horyzontu dopiero nad Morzem Czarnym pięć minut później.

Jest nie tylko na co popatrzeć, ale jeśli potraficie robić zdjęcia - to może być dobry pomysł na wieczorną sesję. Zobaczcie, jak można uchwycić Międzynarodową Stację Kosmiczną w locie nad Polską - zdjęcia z lipca.

Obraz
© Astrobin.com | Grzegorz Bednarczyk
Obraz
© Astrobin.com | Grzegorz Bednarczyk

Więcej zdjęć Grzegorza Bednarczyka znajdziecie pod tym adresem.

Jak znaleźć Międzynarodową Stację Kosmiczną na niebie?

Jest na to kilka sposobów, np. obserwowanie lokalizacji poprzez mapę nieba na tej stronie. Jednak ciężko skorzystać z komputera i jednocześnie szukać obiektu na orbicie. Polecamy do tego aplikację na smartfony ISS Detector dostępną w Sklepie Play oraz AppStore. Pomoże wam odnaleźć docelowy obiekt na mapie kosmosu za pomocą radaru. Aby do niego przejść, naciśnijcie na jeden z nadchodzących przelotów.

Obraz
© WP.PL

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna służy przede wszystkim do przeprowadzania eksperymentów w mikrograwitacji. - Ludzkość nie ma innego laboratorium, które oferuje takie warunki jak ISS. Proszę zresztą spojrzeć na liczbę przeprowadzonych i zaplanowanych jeszcze eksperymentów oraz badań. Kosmonauci pracują tam prawie po 12 godzin na dobę. Czytaj więcej: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nie tylko dobrze wygląda. Pełni wiele ważnych funkcji dla całej ludzkości

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nie ma stałej załogi. Co kilka miesięcy część astronautów pracujących przy kosmicznych eksperymentach jest wymieniana. To między innymi ze względu na niebezpieczeństwo związane z długotrwałym przebywaniem w mikrograwitacji. Aktualnie załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest niewielka, gdyż dopiero co zakończyła się jedna z ekspedycji, w której brali udział Andrew J. Feustel - NASA, USA, Oleg G. Artiemjew - Roskosmos, Rosja oraz Richard R. Arnold II - NASA, USA.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajdują się aktualnie:
Siergiej W. Prokopjew Roskosmos, Rosja 06.06.2018-13.12.2018
Alexander Gerst - ESA, Niemcy 06.06.2018 Sojuz MS-09
Serena M. Auñón-Chancellor - NASA, USA 06.06.2018-13.12.2018

Natomiast 11 października rozpoczyna się kolejna ekspedycja (57), w której udział biorą przebywający aktualnie na ISS astronauci oraz dwoje nowych. W czwartek do ekipy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dołączą: Aleksey Ovchinin - Roskosmos, Rosja oraz Tyler Nicklaus "Nick" Hague - NASA, USA.

Obraz
© NASA/Robert Markowitz

Stacja jest dosyć duża, to 417-tonowy kolos, o powierzchni życiowej 837 metrów sześciennych. Dzięki swoim rozmiarom, jej moduły baterii słonecznych odbijają na tyle światło słonecznego, że doskonale widać ją z Ziemi, nawet w ciągu dnia w 100% oświetleniu. Okrąża Ziemię ponad 400 km nad powierzchnią. Obecnie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna składa się z 16 modułów i pozwala pomieścić sześciu członków załogi.

W skład projektu ISS wchodzą następujące państwa: Stany Zjednoczone, Rosja, Kanada, członkowie ESA - Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy, a także Japonia oraz Brazylia.

Sztuczna inteligencja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Niedawno na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trafił pierwszy robot, korzystający ze sztucznej inteligencji. CIMON wspólnie z kosmonautą Alexandrem Gerstem, ma przeprowadzić badania, jak roboty mogą ułatwić pracę naukowców na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Czytaj więcej: Pierwszy robot ze sztuczną inteligencją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Będzie członkiem załogi

**Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

międzynarodowa stacja kosmicznaissniebo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (47)