Odpady ze Szwecji trafiły do Polski. Mogą stanowić śmiertelne zagrożenie

Odpady ze Szwecji trafiły do Polski. Mogą stanowić śmiertelne zagrożenie

"Czarna masa" ze Szwecji trafiła do Polski
"Czarna masa" ze Szwecji trafiła do Polski
Źródło zdjęć: © Pexels
01.10.2020 16:23

Śledztwo szwedzkich dziennikarzy wykazało, że toksyczne odpady po zużytych bateriach trafiały do Polski i Bułgarii. W naszym kraju posłużyły one m.in. do budowy autostrad, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Jak podają dziennikarze szwedzkiego Sveriges Radio, firma uRecycle z siedzibą w Karlskodze wcześniej została oskarżona o nielegalne składowanie odpadów na terenie Szwecji. Firmie udowodniono, że przechowywała ponad 2 tony pozostałości po zużytych bateriach w centrum kraju. Najnowsze śledztwo dziennikarzy wykazało, że teraz śmieci wywożone są do Polski i Bułgarii.

Jak podają dziennikarze, odpady szwedzkiej firmy są przyjmowane przez Zakład Górniczo-Hutniczy "Bolesław", który następnie pozyskuje z nich cynk. Pozostałe, niewykorzystane elementy trafiają do żużlu, którego następnie używa się m.in przy budowie fundamentów domów czy dróg. 

Jak wykazali dziennikarze, do fabryki "Bolesław" trafiło ok. 9 tys. ton "czarnej masy", chociaż mają podejrzenia, że liczba ta może być zaniżona. Redakcja ŚwiatOZE poprosiła o komentarz przedstawiciela Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska:

- Firma uRecycle nie ma zgody na przywóz tego rodzaju odpadów do Polski. Zwróciliśmy się do właściwego urzędu w Szwecji z prośbą o informacje, które mogłyby wyjaśnić doniesienia medialne - informuje GIOŚ i dodaje, że trwa postępowanie wyjaśniające. 

Co to jest "czarna masa"?

"Czarna masa" to szkodliwa dla zdrowia mieszanka metali ciężkich, które znajdziemy w zużytych bateriach. Jeżeli baterie nie zostaną odpowiednio zutylizowane, szkodliwe substancje trafiają do gleby i wód gruntowych. To z kolei skutkuje poważnym zagrożeniem dla flory i fauny oraz może bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu ludzi. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)