Legendarna Enigma na dnie Bałtyku. Nurek odnalazł aż 6 egzemplarzy

Na dnie Morza Bałtyckiego odnaleziono sześć maszyn szyfrujących Enigma, pochodzących z II wojny światowej. Wszystkie egzemplarze wydobyto i mają zostać odrestaurowane.

Legendarna Enigma na dnie Bałtyku
Legendarna Enigma na dnie Bałtyku
Źródło zdjęć: © YouTube.com

27.01.2021 08:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O sensacyjnym odkryciu doniósł portal divers24.pl. W czasie pracy prowadzonych na dnie Morza Bałtyckiego, nurkowie odnaleźli sześć egzemplarzy legendarnej maszyny szyfrującej Enigma. Maszyny odnaleziono niedaleko wyspy Schleimünde, znajdującej się na północ od Niemiec. 

Odkrycia dokonał zawodowy nurek Christian Hüttner, który poinformował o znalezisku Państwowe Biuro Archeologiczne. 

- Pod wodą szukałem zgubionej śruby napędowej, kiedy natknąłem się na stos wyrzuconych maszyn. Po wstępnej ocenie można było się zorientować, że niektóre z nich zostały pozbawione wartości użytkowej, zanim ktoś postanowił wyrzucić je do wody - opowiadał o znalezisku lokalnym mediom Hüttner. 

Wszystkie sześć maszyn ma zostać odrestaurowanych przez pracownię konserwatorską Muzeum Archeologicznego. Następnie najprawdopodobniej znajdą się na poświęconej im wystawie. Nie jest to jednak pierwsze tego typu znalezisko - w grudniu zeszłego roku udało się odnaleźć jeszcze jeden egzemplarz Enigmy na dnie Bałtyku. 

Enigma, miała zapewnić Niemcom zwycięstwo w czasie II wojny światowej, ale dzięki pomocy Polaków, udało się złamać szyfr. Jak wspominał Marek Grajek w swojej książce, przekazanie aliantom sekretu szyfru skróciło wojnę o 2-3 lata. Niestety rola Polaków na zachodzie jest często zapominana lub minimalizowana. 

Według Państwowego Urzędu Archeologicznego Niemcy zbudowali w czasie II wojny światowej prawie 200 tysięcy różnych modeli Enigmy. Odkrycie Hüttnera jest jednak o tyle wartościowe, że do tej pory uważano, że większość maszyn zaginęła lub została zniszczona. Kolekcjonerzy kupujący te rzadkie egzemplarze, które się ostały, są w stanie zapłacić nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościnaukaII wojna światowa
Komentarze (40)