Odkurzacz centralny - wady, zalety i koszty
Dla wielu osób lubiących mieć czysty, wysprzątany dom "odkurzanie centralne" to nadal obce pojęcie. Tymczasem jest to system, który - choć dużo droższy od tradycyjnego odkurzacza - ma wiele zalet.
11.10.2012 09:44
Co to jest odkurzacz centralny?
Nie jest to jedno urządzenie, tak jak w przypadku tradycyjnego odkurzacza - lecz cała instalacja. System ten składa się z jednostki centralnej, rur ssących ukrytych w ścianach oraz gniazd ssących. Aby odkurzyć dom, wystarczy wpiąć rurę z końcówką czyszczącą, a urządzenie włączy się automatycznie. Odkurzacz centralny można też włączać i wyłączać za pomocą przycisku na rączce lub pilota.
Części systemu
Jednostka centralna - najważniejsza część instalacji, w której znajduje się silnik urządzenia oraz zbiornik na kurz. Jednostka centralna wytwarza podciśnienie. Tę część systemu montuje się na stałe w pomieszczeniu, które ma jedną ścianę zewnętrzną, ponieważ przez nią powietrze będzie wylatywało na dwór. Najczęściej jednostkę centralną montuje się w garażu, na strychu, w piwnicy lub w innym pomieszczeniu gospodarczym. Obsługa jednostki centralnej ogranicza się do opróżnienia zbiornika z zebranego kurzu oraz wymiany filtrów - wystarczy to zrobić kilka razy w roku.
Rury (przewody) ssące - rurami ukrytymi w ścianach (a także podłogach lub stropach) domu zebrany kurz jest transportowany od gniazd ssących do jednostki centralnej. Najczęściej rury wykonane są z wytrzymałego PVC i zakończone puszkami, do których montowane są widoczne na ścianach gniazda ssące.
Gniazda ssące - to gniazda zasilające odkurzacz, do których wpina się elastyczny wąż. Podobnie jak gniazdka elektryczne, powinny być rozmieszczone równomiernie w całym domu. Nie musi być ich jednak tak dużo - wąż (mający długość średnio 1. m) mocowany do pojedynczego gniazda powinien umożliwić odkurzenie ok. 50-100 mkw. powierzchni domu.
Akcesoria dodatkowe - w zależności od środków finansowych i potrzeb można kupić różne dodatkowe części, przede wszystkim węże i różne końcówki czyszczące, np. do czyszczenia żaluzji, klawiatury komputera czy do prania dywanów.
*Montaż *
Najtrudniejszym aspektem odkurzania centralnego jest montaż systemu. Najlepiej przeprowadzić go podczas budowy domu, choć niewykluczony jest także w istniejącym już budynku - wiąże się to jednak z dużym remontem. Instalację odkurzacza centralnego można zlecić specjalistom, ale zdolny majsterkowicz, dysponując dobrą instrukcją, jest w stanie zrobić to samodzielnie. Montaż systemu można podzielić na etapy, tzn. w czasie budowy domu można wykonać samą instalację z rur PVC, a potem, już po wprowadzeniu się, zamontować gniazda ssące i jednostkę centralną.
Zalety
Bezgłośna praca - jedynie jednostka centralna generuje niewielki hałas, ale ponieważ zazwyczaj znajduje się w garażu lub piwnicy, nie słychać w domu jej pracy. Pozostałe części systemu pracują niemal bezgłośnie.
Zdrowa cyrkulacja powietrza - w przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy powietrze z nieczystościami po wstępnym odfiltrowaniu jest wydmuchiwane systemem przewodów na zewnątrz budynku. Dzięki temu powietrze w domu jest pozbawione pyłu.
Łatwa konserwacja - w prawidłowo ułożonych przewodach rzadko rozwijają się bakterie, roztocza czy pleśń, ponieważ prędkość powietrza nie pozwala im się osadzać na gładkiej powierzchni wewnętrznej rur.
Dobry dla alergików - odkurzacz centralny oczyszcza w czasie pracy powietrze w pomieszczeniu, co zmniejsza zawartość w nim alergenów.
Wygodne użytkowanie - odkurzanie centralne docenią przede wszystkim właściciele dużych i piętrowych domów. W przeciwieństwie do tradycyjnego odkurzacza nie trzeba nic wnosić, znosić ani ciągnąć za sobą. Wystarczy wpinać wąż w kolejne gniazda ssące.
Wady
Wysoka cena - cały system kosztuje kilka tysięcy złotych.
Trudna i droga naprawa - jeśli jednak dojdzie do zapchania się rury na skutek niewłaściwego używania (np. odkurzania gruzu, wciągania wody), naprawienie usterki może sprawić sporo kłopotu.
Trudny montaż w gotowym domu - o ile zainstalowanie systemu w nowo budowanym domu nie stanowi większego problemu, to zamontowanie odkurzacza w wykończonym budynku wiąże się z gruntownym remontem.
Koszty
Zależą oczywiście od wyboru sprzętu, ilości i rodzaju dodatkowych akcesoriów oraz tego, czy instalację wykonujemy sami, czy zlecamy ją fachowcom. Montaż wraz z rurami, kolankami, klejami i innymi akcesoriami kosztuje średnio ok. 1000 zł dla domu o powierzchni 20. mkw.
Natomiast średnie koszty poszczególnych elementów systemu kształtują się następująco:
Jednostka centralna: ok. 1100 - 3500 złotych
Wąż: ok. 500 - 1200 złotych
Gniazdo ssące - ok. 30 - 150 zł/szt.
Szczotki - ok. 10-400 zł/szt.
Anna Paczuska