Odkryto najstarsze malowidła świata. Mają 73 000 lat

Odnaleziono najstarsze obrazy znane ludzkości. Mieszczące się w jaskini znajdującej się w Republice Południowej Afryki są datowane na około 73 tysiące lat.

Odkryto najstarsze malowidła świata. Mają 73 000 lat
Źródło zdjęć: © Nature | Craig Foster/University of Bergen/Nature
Grzegorz Burtan

Autor umieścił na ścianie jaskini abstrakcyjne malowidło. Skrzyżowane kreski zostały namalowane kredką zrobioną z ochry. Badacze sprawdzili malowidło i potwierdzili, że zostały naniesione celowo.

Ich zdaniem, oznacza to, że myślenie abstrakcyjne i symboliczne oraz praktykowanie sztuki nie rozpoczęło się 40 tysięcy lat temu, na kiedy datuje się początki Homo Sapiens. Odkrycia tego typu, których dokonano również w Maroko i Indonezji, mają potwierdzać tę hipotezę.

Jaskinia Blombos, zlokalizowana na wschód od Cape Town, była miejscem odkrycia malowidła. Jak mówi profesor Christopher Henshilwood, który bada jaskinię od 1991 roku i prowadził też to wydobycie, odkrycie potwierdza, że wcześni przedstawiciele Homo Sapiens używali różnych technik do produkcji podobnych przekazów na różnych nośnikach.

Obraz
© D'Errico/Henshilwood/Nature

Mowa tu nie tylko o malowidle. Ta sama ochra, która posłużyła do stworzenia kredek, został wykorzystania do pokrycia nią paciorków. Do tego znaleziono jeszcze więcej fragmentów ochry, która sama była pokryta wzorami odkrytymi na ścianie.

Profesor archeologii, Alistair Pike, w wypowiedzi dla Independent stwierdził, że odkrycie jest niesamowicie ekscytujące. Jednak nie zaskoczyło go, bo wiedział o dużej ilości odkryć w tej jaskini, które wskazywały na posługiwanie się przez wczesnych Homo Sapiens symboliką.

Naukowcy nie wiedzą jednak, co symbolizują malowidła.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)