Klimatyzacja? Już nie trzeba. Wystarczy ta farba
Najczarniejszym z czarnych kolorów jest VantaBlack, a jego przeciwieństwem, nowa farba, która zamiast pochłaniać światło, będzie je odbijać niemal kompletnie. Przekłada się to nie tylko na jasność, ale również na gospodarkę cieplną. Nowy wynalazek z powodzeniem będzie mógł zastąpić nierzadko szkodliwe klimatyzatory.
29.04.2021 11:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Xiulin Ruan z Uniwersytetu Purdue przewodził zespołowi naukowców, którego celem było stworzenie koloru najbielszej bieli. Zastanawiacie się, dlaczego ktoś chciałby produkować farbę o oślepiającym kolorze? Ma to bezpośredni związek z ekologią. Powłoka, która jest w stanie odbijać aż 98. proc światła, w tym promienie UV i podczerwone (!), może zapewnić przyjemny chłód w pomieszczeniu – nawet do 4,5 stopnia Celsjusza mniej.
Idąc dalej – jeśli w upalne dni wewnątrz będzie niższa temperatura, oszczędzimy na wykorzystaniu klimatyzatorów, które po pierwsze – pobierają energię elektryczną, po drugie – same się nagrzewają i oddają ciepło na zewnątrz, a po trzecie – mogą powodować problemy zdrowotne.
Klimatyzacja znacznie wysusza powietrze, a siedzenie przy nawiewie może skończyć się problemami z drogami oddechowymi. Zaniedbane urządzenia, ze względu na wilgoć w środku, mogą zajść grzybem i rozpylać drobnoustroje, co również nie sprzyja naszemu zdrowiu. Coś takiego może doprowadzić do przewlekłych chorób, jak zapalenie dróg oddechowych, czy nawet astma.
Ruan tłumaczy, że wysoki współczynnik odbicia światła przez nową farbę jest w dużej mierze zasługą siarczanu barytu. Jest to składnik chemiczny, który wykorzystuje się do produkcji bardzo wysokiej jakości papierów fotograficznych. Dzięki niemu odbitki utleniają się dużo wolniej. Najlepsze papiery barytowe mają gwarancję trzymania swoich właściwości co najmniej przez 100 lat – nawet po tym okresie biel jest nieskazitelna, a czernie głęboko nasycone i kontrastowe.
Zespół badaczy ma nadzieję, że ich farba wejdzie na rynek konsumencki w przeciągu najbliższych dwóch lat po to, by pomóc światu. Jest to kompletnie odwrotne podejście niż prezentowane przez wynalazców VantaBlack, który został opatentowany i sprywatyzowany.
"Biel absolutna" może zrewolucjonizować rynek zarządzania energią cieplną, co znacząco mogłoby przysłużyć się ochronie środowiska i odbudowie klimatu. Przecież zdecydowanie lepiej będzie pomalować coś raz, a dobrze niż co chwilę montować kolejne urządzenie, które zamiast chłodzić, generują także ciepło.
Szczegółowe dane naukowe znajdziecie na stronie internetowej Uniwersytetu Purdue.