Oburzające fragmenty streamu z YouTube'a. Sprawą zainteresowała się policja

Oburzające fragmenty streamu z YouTube'a. Sprawą zainteresowała się policja
Źródło zdjęć: © wykop.pl
Bolesław Breczko

27.03.2018 16:48, aktual.: 27.03.2018 20:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Krążące po sieci kompilacje nagrań jednego z youtuberów oburzą każdego już po 10 sekundach. Do steków przekleństw internet, niestety, zdążył nas przyzwyczaić. Ale życzenie komuś bycia zgwałconym i namawianie do rozebrania się nieletnich osób to wykroczenia, na które może znaleźć się paragraf.

Sprawa może być pierwszą z wielu, które są wycelowane w tzw. patostreamerów. Tak internauci ochrzcili tych, którzy transmitują wulgarne obrazki ze swojego życia. WP Tech pisało już o nich w artykule "Do takich filmów dostęp ma każde dziecko".

W przypadku jednego z youtuberów, o którym głośno w ostatnich tygodniach, sprawa okazała się poważniejsza. Na krążących w sieci nagraniach streamer namawia przypadkowo napotkane w internecie młode dziewczyny do rozbierania się przed kamerą i opowiada o swoich obrzydliwych fantazjach. Niektóre z tych dziewczyn mogły być niepełnoletnie.

"Zabawa" w sieci

- No dawaj, lecimy... Obróć się, muszę dupcie zobaczyć
- Nie wiem, czy masz live'a [tranmisja udostępniana innym]
- Nie mam live'a teraz. Tak se siedzę prywatnie, wiesz? Dupcie pokażesz to się napalę

- IIe masz lat?
- 13
- Puszczasz się?
- Nie
- Nie? Ci k.... dam zara "nie" [wyjmuje pieniądze przed kamerę i przelicza]. Dwa, za dwa tysiące?

- Zamknij p.... jak król do ciebie przemawia. (...) Życzę ci, że jeżeli kiedyś będziesz szła po ulicy, to żeby ktoś się chwycił, jakiś psychopata i żeby cię zgwałcił i poderżnął ci gardło

To tylko część tekstów, jakimi zostali obrażeni widzowie na streamie. Nagrań w podobnym tonie jest więcej, ale redakcja WP zdecydowała, aby nie zamieszczać żadnego z nich w tym artykule.

Policja już działa

- Sprawą zajęliśmy się po tym, jak otrzymaliśmy zgłoszenie – mówi w rozmowie z WP Tech podkom. Maciej Święcichowski z poznańskiej policji. Czyli prawdopodobnie w piątek 23 marca. - Nie jesteśmy w stanie stale monitorować interetu w poszukiwaniu takich treści. Jest to po prostu niemożliwe. Dlatego tak ważne są dla nas sygnały, które dostajemy z zewnątrz - podkreśla. Jednocześnie służby mają pretensje, że media rozdmuchały temat, przysparzając streamerowi niepotrzebnej sławy.

Policja na razie nie komentuje przebiegu postępowania w sprawie "patostreamera". Nie udało nam się potwierdzić, że takie postępowanie prowadzi prokuratura, choć wiemy, że także dostała zgłoszenie w tej sprawie. Ale prawnik Marcin Kondracki, z kancelarii prawniczej Kondracki-Celej, nie ma wątpliwości, co powinno nastąpić dalej:

- Jeśli przestępstwa są ścigane z oskarżenia publicznego, obowiązkiem Prokuratury jest wszczęcie i prowadzenie postępowania mającego na celu ukaranie sprawcy za opisane zachowania - mówi Kondracki.

Co może grozić?

Wysłaliśmy prawnikowi jeden z linków z kompilacją rozmów streamera z dziewczynami - większość wyglądała na nieletnie. Jeśli nie zostało ono w żaden sposób zmanipulowane, tylko przedstawia faktyczne fragmenty transmisji, oto, co mogłoby nastąpić.

- W stosunku do dziewczynek, które zostały doprowadzone do rozebrania się, zachowanie kwalifikowałbym jako przestępstwo z art. 200 par. 1 kodeksu karnego polegające na doprowadzeniu małoletniego poniżej 15 roku życia do wykonania innej czynności seksualnej – kontynuuje Kondracki. - Co do dziewczynek, które nie przyjęły kierowanych do nich propozycji, zachowanie powinno być kwalifikowane jako usiłowanie popełnienia czynu z art. 200 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 200a par 2 kodeksu karnego - dodaje.

Natomiast jeśli okaże się, że faktycznie prowadzona była w tym czasie publiczna relacja na żywo, podlega to już "prezentowaniu treści pornograficznych z udziałem małoletniego". Łącznie za wszystkie trzy przewinienia, zgodnie zobowiązującymi przepisami, może grozić nawet 12 lat więzienia. Na podstawie krótkiego klipu prawnik zidentyfikował także propagowanie zachowań o charakterze pedofilskim, za co grozi kara do lat 2 pozbawienia wolności. To nie wszystko.

- Na marginesie, znieważając swoich widzów, sprawca wypełnił znamiona czynu zniewagi określonego w art. 216 par. 2 k.k., który jest zagrożony karą do jednego roku pozbawienia wolności oraz ścigany jest z oskarżenia prywatnego - kończy wypowiedź Kondracki.

Czemu tak późno?

Po nagłośnieniu sprawy przez użytkownika Wykopu "snierzyna", popularnego youtubera SA Wardęgę, a także redakcję WP Tech, stremerem zainteresowały się nie tylko służby, ale w końcu i sam YouTube. To w końcu na tej platformie odbywały się wszystkie jego wyczyny.

Ale jego kanał na YouTubie został zablokowany dopiero w niedzielę w nocy. Biorąc pod uwagę, że youtuber stał się popularny już kilka miesięcy temu, a o jego wyczynach w sieci mówi się od tygodni, minęło sporo czasu. Można się zastanawiać, dlaczego serwis zareagował tak późno. W końcu YouTube nie ma problemu z natychmiastowym blokowaniem wideo i kanałów, które są sprzeczne z regulaminem lub są uważane przez serwis za treści niepożądane.

Ostatnio dzieje się tak np. z kanałami poświęconymi broni palnej, zarówno tymi instruktażowymi i historycznymi. Trudno powiedzieć, żeby ich działalność była bardziej szkodliwa od pełnych wulgaryzmów i obsceniczności transmisji, nad którymi - najwyraźniej - nikt nie ma kontroli. Polscy streamerzy cieszą się niezwykłą popularnością wśród bardzo młodych osób. Mają ich zaufanie i łatwo mogą na nich wpływać - i właśnie przez to ich działalność powinna być tym bardziej monitorowania.

Kontaktowaliśmy się w tej sprawie z przedstawicielami YouTube'a, jednak do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi. Kontaktowaliśmy się również z samym streamerem i również czekamy na potwierdzenie lub zaprzeczenie autentyczności krążących po sieci nagrań. W międzyczasie youtuber zdążył zabrać głos - nie tylko nie bierze na siebie winy, ale kolejnymi wypowiedziami daje wszystkim znać, że nie jest nawet świadom tego, co zrobił nie tak.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)