nVision, sposób na porządek w sieci

nVision, sposób na porządek w sieci

nVision, sposób na porządek w sieci
22.05.2008 13:27

Coraz bardziej zaawansowane technologie, Internet, nowoczesny
sprzęt i oprogramowanie - to już codzienność i pewna norma
współczesnego świata biznesu. Proaktywne monitorowanie sieci, oprócz
ograniczania sytuacji awaryjnych, ułatwia także sprawniejsze
zarządzanie infrastrukturą informatyczną oraz jej rozwój

*Coraz bardziej zaawansowane technologie, Internet, nowoczesny sprzęt i oprogramowanie - to już codzienność i pewna norma współczesnego świata biznesu. Proaktywne monitorowanie sieci, oprócz ograniczania sytuacji awaryjnych, ułatwia także sprawniejsze zarządzanie infrastrukturą informatyczną oraz jej rozwój. *
nVision pozwala monitorować pracę wszelkich urządzeń i serwisów sieciowych: serwerów WWW i pocztowych, serwisy TCP/IP, serwisy i system Windows oraz aplikacje takie jak MS Exchange, MS SQL, Oracle i wiele innych. Monitorowane są też urządzenia zarządzane przez SNMP, takie jak routery i switche, co pozwala określić fizyczną topologię sieci, generowany ruch sieciowy i wykorzystanie łącza internetowego.

*Narzędzie w walce z Cyberslackingiem *nVision wzbogacono o monitoring użytkowników. Wykorzystywanie przez pracowników Internetu oraz komputera do celów prywatnych (tzw. Cyberslacking) stało się prawdziwą plagą, a straty z tym związane przekładają się na coraz większe wartości. Blisko 50% całego traconego dziennie czasu to odwiedzanie stron internetowych nie mających związku z wykonywaną pracą. Wg badań przeprowadzonych wśród firm, pracownicy tracą na czynności niezwiązane z obowiązkami przeciętnie 2 godziny dziennie. Straty amerykańskiej gospodarki z tego powodu szacowane są na setki miliardów dolarów rocznie. Przy tej skali kosztów wprowadzenie inteligentnego systemu monitoringu pracowników, pozwalającego na ilościowe sklasyfikowanie czynności pracownika (czasu pracy, przeglądania stron, prywatnej korespondencji, konwersacji przez GG czy ICQ, grania, etc.) ma z pewnością ekonomiczne uzasadnienie.

*Problem nielegalnego oprogramowania w firmach *Coraz więcej słyszy się o karach (dochodzących nawet do 500 tyś zł) nakładanych na firmy z powodu posiadania nielegalnego oprogramowania. W prawie polskim odpowiedzialny za to jest zawsze właściciel firmy i to on ponosi konsekwencje (wysokie kary finansowe, ograniczenie wolności lub więzienie do 5 lat, konfiskata sprzętu i utrata danych). Ryzyko to można wyeliminować dzięki inwentaryzacji oprogramowania, która jest dostępna w nowym nVision. Program nie tylko dokonuje automatycznej inwentaryzacji, ale także powiadamia o wszelkich nowych zainstalowanych aplikacjach.
Zarządzenie licencjami i inwentaryzacja sprzętu
Dodatkowo dzięki inwentaryzacji oprogramowania, nVision umożliwia efektywne zarządzanie licencjami. Nie tylko podnosi to niezawodność i bezpieczeństwo, ale także redukuje koszty, związane z zakupem i utrzymywaniem licencji na niewykorzystywane oprogramowanie. W rezultacie inwestycja w nVision może zwrócić się bardzo szybko – już po uniknięciu zakupu jednej lub kilku zbędnych licencji. Inwentaryzacja sprzętu daje skuteczne narzędzie administratorom dużych sieci ułatwiające koordynowanie setek komputerów, zmian w ich konfiguracji oraz planowanie nowych zakupów.

*Funkcje programu *Wykrywanie urządzeń sieciowych i wizualizacja sieci na interaktywnych graficznych mapach.
nVision monitoruje serwery pocztowe i WWW; adresy URL; serwisy TCP/IP i Windows; stan i działanie aplikacji (MS SQL, Exchange, etc.), switche i routery (mapowanie portów i ruch sieciowy). Program posiada kompilator plików MIB.
nVision automatycznie gromadzi informacje o sprzęcie i oprogramowaniu urządzeń: model, CPU, pamięć, płyta główna, napędy, karty, etc.; zainstalowane aplikacje i aktualizacje Windows. Umożliwia audyt i weryfikację użytkowania licencji. Informuje o zainstalowaniu nowego programu lub zmianie konfiguracji.

Opcjonalne agenty nVision mogą monitorować aktywność użytkowników: czas pracy, użytkowanie aplikacji, transfer sieciowy, odwiedzane strony. Agent umożliwia też zdalną kontrolę stacji użytkownika.
Alarmowanie w razie wykrycia problemów, takich jak spadek wydajności aplikacji, brak działania serwisu, instalacja nowego programu i wiele innych. Akcje powiadamiające i korekcyjne, np.: wiadomość na ekranie, email, SMS, ICQ, uruchomienie programu, restart serwisu lub komputera, zapis do pliku.

Program zapewnia szeroki wybór raportów: wykresy w czasie rzeczywistym i historyczne; prezentujące działanie systemu i aplikacji; dostępność serwisu i hosta; transfer i wykorzystanie interfejsów sieciowych; inwentaryzację sieci i aktywność użytkowników.

Funkcja zdalnego dostępu przez przeglądarki WWW umożliwia jednoczesny dostęp do programu wielu administratorom z dowolnego miejsca.

Dystrybutorem oprogramowania jest firma Marken Systemy Antywirusowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)