Nvidia GeForce bawi się klockami Lego

Nvidia GeForce bawi się klockami Lego

Nvidia GeForce bawi się klockami Lego
Źródło zdjęć: © metaio
29.07.2010 11:54, aktualizacja: 01.03.2012 16:03

Technologia rzeczywistości rozszerzonej (ang. AR – Augmented Reality) może już wkrótce pojawić się w sklepach. Kiosk, który powstał na zamówienie firmy Lego, wyświetli na ekranie trójwymiarowe animacje złożonych zestawów klocków Lego - wystarczy, że przystawi się do niego pudełko z produktem.

Rzeczywistość rozszerzona uzupełnia świat rzeczywisty o dodatkowe warstwy informacji. Rozwiązania tego typu spełniają swoje zadanie w smartfonach - użytkownicy mogą np. skierować kamerę urządzenia na szyld restauracji, aby przywołać jej recenzję. Istnieje już kilka gier opartych o rozszerzona rzeczywistość, wykorzystujących smartfony i odbiorniki GPS. Bardziej zaawansowane wersje tego rozwiązania umożliwiają stworzenie interaktywnych ekranów z danymi, podobnych do tych używanych przez Toma Cruise'a w filmie „Raport Mniejszości.”. Niezależnie od zastosowania, technologia rozszerzonej rzeczywistości wymaga użycia procesorów graficznych, które obsługują funkcje przetwarzania oraz wyświetlania obrazu.

Klienci kupujący klocki Lego często chcieliby zobaczyć, jak wygląda gotowy produkt. Niestety, złożenie zestawu może trwać nawet kilka godzin. Przedstawienie potencjalnym klientom (np. dzieciom) wirtualnego obrazu gotowego zestawu może zwiększyć ich zainteresowanie zabawką. Aby ułatwić klientom wyobrażenie produktu przed jego zakupem, firma metaio stworzyła kioski Lego Digital Box. Klienci robiący zakupy w sklepach Lego mogą podejść do kiosku z interesującym ich produktem i przytrzymać go przed ekranem urządzenia. Urządzenie zareaguje natychmiast, wyświetlając trójwymiarową, generowaną w czasie rzeczywistym animację złożonego zestawu, pełną najmniejszych szczegółów. Kiosk został stworzony w oparciu o kamerki internetowe oraz algorytmy rozszerzonej rzeczywistości stworzone przez firmę metaio.

Wyświetlacze rozszerzonej rzeczywistości firmy metaio zostały oparte na procesorach graficznych GeForce 285 GTX firmy Nvidia. Modele klocków Lego składają się z milionów trójkątów, a kioski generują je w czasie rzeczywistym - w trzech wymiarach i wysokiej rozdzielczości. Aby osiągnąć wydajność niezbędną do stworzenia takiego efektu, firma metaio wykorzystała architekturę CUDA, na której oparła autorskie, wymagające obliczeniowo algorytmy przetwarzania obrazu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)