Nvidia: dwa procesory na karcie to zbytek

Nvidia: dwa procesory na karcie to zbytek

Nvidia: dwa procesory na karcie to zbytek
Źródło zdjęć: © nvidia
15.02.2008 13:00, aktualizacja: 15.02.2008 14:03

"Nie ma rynku dla produktu, który jest większy, głośniejszy i słabszy wydajnościowo. Dlatego uważam, że GeForce 8800 GTX jest wciąż absolutnie najlepszą kartą z obsługą DX10 i oferującą najwyższą wydajność na świecie". Tak Jen-Hsun Huang, współzałożyciel, prezes i zarazem dyrektor generalny koncernu Nvidia odniósł się do najnowszej propozycji rywala - AMD/ATI - Radeona HD 3870 X2.

Radeon HD 3870 X2 to dwa procesory graficzne umieszczone na jednej płytce laminatu. W przeprowadzonych w naszym laboratorium testach HD 3870 X2 okazał się w praktycznie równie szybki jak GeForce 8800 GTX i Ultra. Karta wypada pozytywnie na tle konkurencji również pod względem stosunku wydajności do ceny, jest bowiem od propozycji Nvidii o kilkadziesiąt procent tańsza. Można więc powiedzieć, że ATI wreszcie wróciło do gry - http://www.pcworld.pl/news/138546.html.

Tymczasem Jen-Hsun Huang przekonuje: "Jeśli chcesz umieścić dwa procesory graficzne na jednej karcie i zapewniasz absolutnej najwyższą wydajność, użytkownik komputera z pewnością zaakceptuje fakt, że jest to rozwiązanie znacznie większe. Ale jeśli wydajność nie jest najwyższa, a tak jest w przypadku X2, staje się to problematyczne". Opinię tę przytacza serwis XbitLabs - http://www.xbitlabs.com.

"Wprowadzilibyśmy produkt podobny do X2 tylko wtedy, jeśli oferowałby wydajność nieosiągalną przez żaden inny układ graficzny z jednym procesorem. Bez wątpienia jednak pojedyncze GPU to właściwe podejście", kontynuuje Huang. Szef Nvidii nie jest całkowicie przeciwny umieszczaniu wielu procesorów graficznych na jednej karcie, sensowność takich rozwiązań widzi jedynie wtedy, gdy w kategorii wydajności wyraźnie deklasują one konkurencję. Czyżby wypowiedzi Huanga należało rozumieć jako element kampanii promującej zapowiadaną na pierwszy kwartał br. kartę GeForce 9800 GX2, zbudowaną w oparciu o dwa, wykonane w 65-nanometrowym procesie produkcyjnym, chipy?

W 2006 r. Nvidia wprowadziła do oferty układ GeForce 7950 GX2 - http://www.pcworld.pl/news/94165.html z dwoma procesorami grafiki. W testach wydajności układ ten wypadał różnie, w niektórych benchmarkach ustępując miejsca jednoprocesorowym ATI Radeon 1900 XTX i Nvidia GeForce 7900, przeważając zaś w niektórych grach.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)