NSS Labs: IE9 beta najlepiej blokuje złośliwe oprogramowanie

NSS Labs: IE9 beta najlepiej blokuje złośliwe oprogramowanie

NSS Labs: IE9 beta najlepiej blokuje złośliwe oprogramowanie
Źródło zdjęć: © Jupiter Images
14.12.2010 15:52, aktualizacja: 14.12.2010 16:16

Najnowszy raport niezależnego laboratorium NSS wskazuje, że w trzecim kwartale 2010 roku przeglądarki Internet Explorer były najefektywniejszymi w blokowaniu złośliwego oprogramowania.

Złośliwe oprogramowanie to najczęściej spotykane i przynoszące największe straty zagrożenie dla współczesnych internautów. Techniki inżynierii społecznej są stosowane na coraz szerszą skalę i wpływają na sposób, w jaki ludzie używają Internetu. Według firmy Symantec, „inżynieria społeczna będzie podstawowym wektorem ataku”. w 2010 roku. Badacze wirusów informują, że wykrywają od 15000 do 50000 nowych złośliwych programów dziennie, a firma Kaspersky Lab twierdzi wręcz, że wykrywa ich „miliony miesięcznie”. Według statystyk firmy Trend Micro, 53 procent szkodliwego oprogramowania trafia do użytkowników w rezultacie pobierania plików, a tylko 12 procent przez e-mail.

Z efektywnością na poziomie 9. procent, Internet Explorer 9 beta jest absolutnym liderem wśród przeglądarek internetowych. Na drugim miejscu w opracowaniu NSS Labs znalazła się przeglądarka Internet Explorer 8, której efektywność wynosi 90 procent. Od momentu udostępnienia wersji beta, Internet Explorer 9 zablokował 1,2 miliarda ataków wykorzystujących złośliwe oprogramowanie oraz wyłudzanie danych i nadal blokuje od 3 do 5 milionów ataków dziennie .

Pełne zestawienie efektywności najpopularniejszych na rynku przeglądarek internetowych według NSS Labs przedstawia poniższy wykres:

Obraz

Do najważniejszych technologii wykorzystywanych w IE9 beta należą:

- Rozwinięcie funkcjonalności SmartScreen o reputację aplikacji oraz usprawnienie kontroli reputacji adresów URL. Reputacja aplikacji to funkcja, która wykorzystuje dane na temat reputacji, aby usunąć niepotrzebne ostrzeżenia w przypadku dobrze znanych plików, a pokazywać poważniejsze ostrzeżenia, jeśli istnieje większe ryzyko, że pobierany plik jest złośliwy. W odróżnieniu od innych przeglądarek, Internet Explorer wyświetla komunikaty jedynie wtedy, gdy istnieje ryzyko, że pobierany plik jest złośliwy. Każdy pobierany przez Internet Explorera plik przechodzi szereg testów, w tym skanowanie pod kątem wirusów oraz pochodzenia pliku.

- Doradca wydajności dodatków. To rozwinięcie funkcji znanej z Internet Explorera 8. która pokazywała czas wczytywania dodatków. Teraz doradca powiadamia użytkowników o dodatkach, które spowalniają sesję przeglądania. Internet Explorer 9 informuje internautę każdorazowo, gdy łączny czas wczytywania wszystkich włączonych dodatków przekracza 0,2 sekundy. Na podstawie komunikatu mogą oni wyłączyć zbędne dodatki.

- Przywracanie sprawności po zawieszeniu. Całkowicie nowa funkcja, która izoluje skutki zawieszenia pojedynczej karty, dzięki czemu pozostałe karty i cała przeglądarka nadal działają.

- Izolacja i automatyczne odzyskiwanie kart. Dzięki tej funkcji, w przypadku awarii jednej z kart, inne pozostają otwarte i nienaruszone, a użytkownicy mogą dalej surfować po Internecie na innych karta. Wyizolowana karta zostanie automatycznie zaktualizowana po zdiagnozowaniu problemu.

- Automatyczne aktualizacje. Użytkownicy mogą wybrać, czy ważne aktualizacje powinny być instalowane automatycznie po ich udostępnieniu. Automatyczne aktualizacje mogą obejmować poprawki zabezpieczeń, nowe definicje, zbiory uaktualnień i pakiety serwisowe dostarczane za pośrednictwem usługi Windows Live. - Obsługa zasad grupy. Internet Explorer 9 oferuje ponad 1500 zasad grupy, które umożliwiają specjalistom IT swobodną kontrolę potrzebną do zarządzania instalacjami IE po wdrożeniu w organizacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (130)