Nowy system płatności bezgotówkowych w Polsce
25.06.2007 13:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do obecnych na polskim rynku międzynarodowych systemów Visa i MasterCard dołączy polski Easy Pay. Decyzją Prezesa NBP, spółka PWPW - Technologie Informatyczne otrzymała zgodę na prowadzenie tego, opartego na technologii kart mikroprocesorowych, systemu płatności.
Tym samym po kilku latach przygotowań PWPW-TI wprowadzi na rynek Platformę Bezpiecznych Płatności Elektronicznych ( PBPE ) Easy Pay - na potrzeby transakcji kartami płatniczymi oraz Platformę Bezpiecznych Płatności Mobilnych ( PBPM ) SIM Easy Pay - umożliwiającą prowadzenie bezpiecznych transakcji bezgotówkowych za pośrednictwem telefonu komórkowego.
Oferta Easy Pay jest skierowana przede wszystkim do lokalnych instytucji finansowych, takich jak banki spółdzielcze, firmy teleinformatyczne, czy organizacje samorządowe. W zamyśle twórców systemu - PBPE i PBPM, mają stać się krajowym systemem płatności bezgotówkowych dostępnym dla osób, które dotąd nie miały możliwości korzystania z kart płatniczych lub miały ograniczony dostęp do terminali akceptujących transakcje bezgotówkowe. Obecnie z kart płatniczych korzysta kilkanaście milionów Polaków, głównie mieszkańców dużych i średnich miast.
Według informacji PWPW-TI, udostępnienie tego typu usług mieszkańcom mniejszych miejscowości i stworzenie krajowego systemu transakcji bezgotówkowych jest szansą pozyskanie niezagospodarowanego dotąd rynku i rozwój infrastruktury IT kraju. Oprócz klasycznych cech płatniczych karta mikroprocesorowa Easy Pay może posiadać również funkcje elektronicznej portmonetki lub karty miejskiej. Podobną ofertę ma Mennica Polska. Karta Easy Pay może też zostać wyposażona w dodatkowe właściwości, np. e-podpis w oparciu o dostarczane przez PWPW-TI usługi.
Nazwa platformy - tak jak i cała infrastruktura teleinformatyczna - została stworzona w Stanach Zjednoczonych. PWPW - TI jest licencjobiorcą systemu i wyłącznym operatorem oraz przedstawicielem jego producenta - firmy CFT Ltd. - na terenie Polski. Prace nad dostosowaniem systemu do polskiego rynku płatniczego trwały blisko pięć lat. Za bezpieczeństwo transakcji odpowiada Centrum Rozliczeń PWPW - TI oraz - także należące do PWPW - centrum Sigillum wystawiające podpisy elektroniczne.
Pilotaż projektu odbywa się w jednym z banków spółdzielczych w Wielkopolsce. Jest to pierwsze ze 120 wdrożeń w grupie banków obsługiwanych we współpracy z krakowskim dostawcą oprogramowania bankowego - firmą SoftNet.