Trwa ładowanie...

Nowy rosyjski samolot naddźwiękowy. Buduje go Tupolew

Concorde to pierwszy i jedyny naddźwiękowy samolot pasażerski? Błąd. Wcześniej był Tu-144, wyprodukowany w Związku Radzieckim. Teraz Rosjanie szykują jego następcę.

Share
Nowy rosyjski samolot naddźwiękowy. Buduje go Tupolew
Źródło: Wikipedia
doy58ov

"Rosyjski koncern lotniczy kończy wstępną fazę projektowania pasażerskiego samolotu naddźwiękowego Tu-160M2" - czytamy na portalu rp.pl.

Samolot ma być niewielki. Na jego pokładzie znajdzie się maksymalnie 30 pasażerów. Jego planowana masa to 70 ton, zaś prędkość ma wynieść od 1,4 do 1,8 Macha. Pierwsze loty planowane są na lato 2019 r. Jak pisze serwis rp.pl, "na początku maszyna ma być nieco droższa od swoich tradycyjnych odpowiedników".

Rosjanie na swoim koncie mają już jeden naddźwiękowy samolot. Tu-144 wzniósł się w powietrze na dwa miesiące przed Concorde’em. Chociaż radziecka konstrukcja była podobna, to okazała się znacznie mniej doskonała. Stąd też kariera Tu-144 była mniej imponująca. Mimo że samolot był pasażerski, to jego ładunkiem były głównie drobne ładunki i poczta.

doy58ov

"Loty pasażerskie Tu-144 uruchomiono wyłącznie ze względów propagandowych, aby uczcić kolejną rocznicę rewolucji październikowej. Pasażerowie latali tylko przez kilka miesięcy – od listopada 1977 roku do czerwca 1978 roku" - pisał Łukasz Michalik, przedstawiając losy Tu-144.

W sumie powstało 16 sztuk Tu-144. Tu-160M2 nie ma więc wysoko zawieszonej poprzeczki.

Szukasz inspiracji zakupowych i nie chcesz przepłacać? Sprawdź stronę Groupon kody promocyjne.

doy58ov

Podziel się opinią

Share
doy58ov
doy58ov
Więcej tematów